Weather Moldenhauer Lake tomorrow
Weather forecast Moldenhauer Lake April 29, 2026
During the day cloudy, in the afternoon rain. The highest temperature 10 °C. Total rainfall 1.8 mm. At night partly cloudy. The lowest temperature 4 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Moldenhauer Lake, Wisconsin, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northwest |
1014 hPa | 61 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 96% | 82% | |
| 1 AM
2 AM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northwest |
1013 hPa | 61 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 83% | |
| 2 AM
3 AM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northwest |
1014 hPa | 61 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 72% | |
| 3 AM
4 AM
| partly cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northwest |
1014 hPa | 63 % | 1 °C | 21 % | 0% | 3% | 16% | 4% | |
| 4 AM
5 AM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northeast |
1014 hPa | 78 % | 2 °C | 28 % | 0% | 8% | 14% | 9% | |
| 5 AM
6 AM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1014 hPa | 87 % | 3 °C | 98 % | 0% | 3% | 72% | 95% | |
| 6 AM
7 AM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1014 hPa | 83 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 52% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1015 hPa | 80 % | 2 °C | 100 % | 0% | 23% | 100% | 40% | |
| 8 AM
9 AM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1015 hPa | 75 % | 2 °C | 72 % | 0% | 11% | 68% | 7% | |
| 9 AM
10 AM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northeast |
1015 hPa | 70 % | 2 °C | 43 % | 0% | 33% | 27% | 0% | |
| 10 AM
11 AM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1015 hPa | 65 % | 3 °C | 93 % | 0% | 92% | 73% | 0% | |
| 11 AM
12 PM
| light rain showers | 9 °C 7 °C |
0.1 mm | 2.9 m/s10 km/h northeast |
1015 hPa | 64 % | 2 °C | 62 % | 0% | 43% | 53% | 0% | |
| 12 PM
1 PM
| rain | 9 °C 7 °C |
0.3 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1015 hPa | 65 % | 2 °C | 100 % | 0% | 93% | 100% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| light rain | 8 °C 6 °C |
0.2 mm | 3.3 m/s12 km/h east-northeast |
1015 hPa | 67 % | 2 °C | 100 % | 0% | 97% | 98% | 0% | |
| 2 PM
3 PM
| rain | 8 °C 6 °C |
0.4 mm | 3.5 m/s13 km/h east-northeast |
1015 hPa | 68 % | 2 °C | 100 % | 0% | 100% | 75% | 0% | |
| 3 PM
4 PM
| rain | 7 °C 5 °C |
0.4 mm | 2.9 m/s10 km/h northeast |
1016 hPa | 69 % | 2 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 4 PM
5 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north |
1016 hPa | 77 % | 2 °C | 85 % | 0% | 83% | 50% | 0% | |
| 5 PM
6 PM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northwest |
1016 hPa | 72 % | 2 °C | 81 % | 0% | 51% | 73% | 0% | |
| 6 PM
7 PM
| light rain | 8 °C 6 °C |
0.2 mm | 3.3 m/s12 km/h northwest |
1016 hPa | 74 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 96% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northwest |
1016 hPa | 74 % | 3 °C | 87 % | 0% | 69% | 79% | 0% | |
| 8 PM
9 PM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northwest |
1017 hPa | 67 % | 1 °C | 86 % | 0% | 8% | 86% | 0% | |
| 9 PM
10 PM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northwest |
1017 hPa | 64 % | 0 °C | 86 % | 0% | 83% | 81% | 0% | |
| 10 PM
11 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northwest |
1017 hPa | 61 % | -1 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 11 PM
12 AM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northwest |
1017 hPa | 68 % | -1 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| overcast | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northwest |
1017 hPa | 71 % | -1 °C | 99 % | 0% | 14% | 99% | 0% | |
| 1 AM
2 AM
| cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1017 hPa | 72 % | -1 °C | 40 % | 0% | 0% | 40% | 0% | |
| 2 AM
3 AM
| partly cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1017 hPa | 80 % | 0 °C | 15 % | 0% | 15% | 0% | 0% | |
| 3 AM
4 AM
| clear | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northwest |
1017 hPa | 88 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
5 AM
| clear | 0 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northwest |
1017 hPa | 92 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
6 AM
| clear | -1 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west |
1018 hPa | 94 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
7 AM
| partly cloudy | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west |
1018 hPa | 94 % | -1 °C | 33 % | 0% | 2% | 33% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west |
1018 hPa | 85 % | 0 °C | 94 % | 0% | 0% | 94% | 0% | |
| 8 AM
9 AM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-northwest |
1018 hPa | 75 % | 0 °C | 99 % | 0% | 42% | 99% | 0% | |
| 9 AM
10 AM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-northwest |
1017 hPa | 66 % | 0 °C | 98 % | 0% | 39% | 98% | 0% | |
| 10 AM
11 AM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northwest |
1017 hPa | 58 % | -1 °C | 90 % | 0% | 79% | 73% | 0% | |
| 11 AM
12 PM
| cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h northwest |
1017 hPa | 55 % | 0 °C | 39 % | 0% | 29% | 14% | 0% | |
| 12 PM
1 PM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h northwest |
1017 hPa | 51 % | -1 °C | 68 % | 0% | 64% | 29% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| light rain showers | 8 °C 5 °C |
0.9 mm | 5.0 m/s18 km/h northwest |
1016 hPa | 51 % | -1 °C | 93 % | 0% | 88% | 84% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northwest |
1016 hPa | 62 % | 0 °C | 46 % | 0% | 32% | 43% | 0% | |
Moldenhauer Lake, Wisconsin, USA - information
State: Wisconsin, USAGPS coordinates: 43.3386; -87.9843
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Moldenhauer Lake, Wisconsin, USA. Weather forecast Moldenhauer Lake.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Moldenhauer Lake is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Moldenhauer Lake
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:47 am | 7:51 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:49 pm | 14:04 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:15 am | 8:23 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:38 am | 9 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:56 am | 9:42 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:04 pm | 04/29/2026 4:35 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |