Weather Moldenhauer Lake today
Weather forecast Moldenhauer Lake April 27, 2026
During the day the highest temperature 16 °C. At night overcast. The lowest temperature 15 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Moldenhauer Lake, Wisconsin, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Monday 04/27/2026 |
|||||||||||||
| 9 PM
10 PM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h south-southwest |
999 hPa | 95 % | 15 °C | 95 % | 0% | 91% | 7% | 25% | |
| 10 PM
11 PM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h south-southwest |
1000 hPa | 97 % | 14 °C | 93 % | 0% | 92% | 0% | 9% | |
| 11 PM
12 AM
| rain showers | 15 °C 15 °C |
0.4 mm | 6.7 m/s24 km/h southwest |
1000 hPa | 97 % | 14 °C | 60 % | 0% | 49% | 3% | 27% | |
Tomorrow, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h west-southwest |
1001 hPa | 97 % | 13 °C | 97 % | 0% | 97% | 12% | 0% | |
| 1 AM
2 AM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h west-southwest |
1001 hPa | 93 % | 12 °C | 25 % | 0% | 25% | 0% | 0% | |
| 2 AM
3 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h west |
1002 hPa | 89 % | 9 °C | 99 % | 0% | 99% | 0% | 0% | |
| 3 AM
4 AM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h west |
1002 hPa | 87 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 4 AM
5 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h west |
1003 hPa | 85 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 5 AM
6 AM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h west |
1005 hPa | 82 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 6 AM
7 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h west |
1006 hPa | 79 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h west-northwest |
1008 hPa | 76 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 8 AM
9 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h west-northwest |
1009 hPa | 74 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 9 AM
10 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h west-northwest |
1010 hPa | 72 % | 3 °C | 97 % | 0% | 97% | 0% | 0% | |
| 10 AM
11 AM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h west-northwest |
1011 hPa | 67 % | 3 °C | 77 % | 0% | 77% | 0% | 0% | |
| 11 AM
12 PM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h west-northwest |
1011 hPa | 54 % | 3 °C | 94 % | 0% | 89% | 0% | 51% | |
| 12 PM
1 PM
| cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h west |
1012 hPa | 54 % | 4 °C | 96 % | 0% | 3% | 0% | 95% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h west |
1011 hPa | 54 % | 4 °C | 85 % | 0% | 1% | 0% | 85% | |
| 2 PM
3 PM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h west |
1012 hPa | 53 % | 5 °C | 49 % | 0% | 1% | 43% | 8% | |
| 3 PM
4 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h west |
1012 hPa | 52 % | 5 °C | 12 % | 0% | 0% | 5% | 6% | |
| 4 PM
5 PM
| partly cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h west |
1011 hPa | 49 % | 5 °C | 24 % | 0% | 0% | 21% | 4% | |
| 5 PM
6 PM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h west-northwest |
1011 hPa | 48 % | 4 °C | 95 % | 0% | 0% | 49% | 91% | |
| 6 PM
7 PM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h west-northwest |
1012 hPa | 51 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 5% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west |
1012 hPa | 57 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 21% | 100% | |
| 8 PM
9 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west |
1013 hPa | 62 % | 4 °C | 99 % | 0% | 0% | 31% | 99% | |
| 9 PM
10 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west |
1013 hPa | 65 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 66% | 100% | |
| 10 PM
11 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h west-northwest |
1013 hPa | 64 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 96% | |
| 11 PM
12 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northwest |
1013 hPa | 64 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 92% | 100% | |
Moldenhauer Lake, Wisconsin, USA - information
State: Wisconsin, USAGPS coordinates: 43.3386; -87.9843
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Moldenhauer Lake, Wisconsin, USA. Weather forecast Moldenhauer Lake.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Moldenhauer Lake is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Moldenhauer Lake
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Moldenhauer Lake
data are always in the local timeSun and light
April 27, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:50 am | 7:49 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:49 pm | 13:59 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:18 am | 8:21 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:42 am | 8:58 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:01 am | 9:39 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/26/2026 2:50 pm | 04/27/2026 3:57 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |