Weather Pivdenne today
Weather forecast Pivdenne April 28, 2026
During the day morning clear, in the afternoon initially clear, later overcast, in the evening initially overcast, later clear. The highest temperature 10 °C. Total rainfall 0.5 mm. At night the lowest temperature -1 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Pivdenne, Ukraine extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 2 °C -2 °C |
0.1 mm | 5.6 m/s20 km/h west-southwest |
1010 hPa | 60 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 6 °C 2 °C |
0.4 mm | 7.4 m/s27 km/h west |
1011 hPa | 55 % | -2 °C | 7 % | 0% | 2% | 5% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 8.9 m/s32 km/h west |
1011 hPa | 33 % | -5 °C | 93 % | 0% | 0% | 93% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-southwest |
1014 hPa | 63 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southwest |
1015 hPa | 66 % | -5 °C | 8 % | 0% | 0% | 8% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1017 hPa | 52 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h west-southwest |
1017 hPa | 33 % | -3 °C | 99 % | 0% | 0% | 92% | 88% | |
| 9 PM
2 PM
| light rain | 6 °C 4 °C |
0.6 mm | 1.4 m/s5 km/h northwest |
1018 hPa | 62 % | -1 °C | 100 % | 0% | 4% | 99% | 100% | |
Pivdenne, Ukraine - information
State: UkraineGPS coordinates: 50.0561; 35.9579
Time zone: Europe / Kyiv
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Pivdenne, Ukraine. Weather forecast Pivdenne.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Pivdenne is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Pivdenne
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Pivdenne
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:17 am | 7:50 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:33 pm | 14:32 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:41 am | 8:27 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:56 am | 9:12 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:02 am | 10:06 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:16 pm | 04/28/2026 3:54 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |