Weather Göllü, Mardin today
Weather forecast Göllü, Mardin April 28, 2026
During the day morning cloudy, later morning rain showers, in the afternoon initially rain showers, later overcast, in the evening initially overcast, later partly cloudy. The highest temperature 21 °C. Total rainfall 4.9 mm. At night cloudy. The lowest temperature 11 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Göllü, Mardin, Turkey extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north |
1009 hPa | 95 % | 10 °C | 53 % | 0% | 53% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 18 °C 18 °C |
4.8 mm | 0.6 m/s2 km/h northeast |
1010 hPa | 67 % | 12 °C | 46 % | 0% | 3% | 1% | 44% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.1 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1010 hPa | 66 % | 12 °C | 94 % | 0% | 18% | 51% | 88% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northeast |
1011 hPa | 81 % | 11 °C | 21 % | 0% | 0% | 0% | 21% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north |
1012 hPa | 88 % | 10 °C | 41 % | 0% | 0% | 0% | 41% | |
| 9 AM
2 AM
| rain | 19 °C 19 °C |
2.2 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southeast |
1013 hPa | 66 % | 12 °C | 99 % | 0% | 17% | 4% | 98% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south |
1013 hPa | 58 % | 10 °C | 94 % | 0% | 7% | 0% | 94% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northeast |
1014 hPa | 88 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 4% | 100% | |
Göllü, Mardin, Turkey - information
State: TurkeyGPS coordinates: 37.2507; 40.7148
Time zone: Europe / Istanbul
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Göllü, Mardin, Turkey. Weather forecast Göllü, Mardin.
Göllü, Mardin - weather nearby - bigger cities
Göllü, Mardin - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Göllü, Mardin is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Göllü, Mardin
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Göllü, Mardin
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:25 am | 7:03 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:14 pm | 13:38 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:57 am | 7:32 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:25 am | 8:05 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:49 am | 8:40 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:02 pm | 04/28/2026 3:34 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |