Weather Camili, Adana tomorrow
| 20 °C | 22 °C | 9 am | |
| 24 °C | 25 °C | 12 pm | |
| 25 °C | 25 °C | 3 pm | |
| 19 °C | 20 °C | 9 pm |
sunrise 5:46 am
sunset 7:25 pm
HOURLY
sunset 7:25 pm
Weather forecast Camili, Adana April 29, 2026
During the day morning cloudy, in the afternoon initially cloudy, later partly cloudy, in the evening initially partly cloudy, later cloudy. The highest temperature 25 °C. Total rainfall 0.3 mm. At night the lowest temperature 17 °C. Total rainfall 0.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Camili, Adana, Turkey extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1012 hPa | 96 % | 17 °C | 38 % | 0% | 38% | 0% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| partly cloudy | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-northeast |
1012 hPa | 97 % | 17 °C | 36 % | 0% | 36% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| cloudy | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1011 hPa | 98 % | 16 °C | 38 % | 0% | 38% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-northeast |
1011 hPa | 98 % | 16 °C | 46 % | 3% | 46% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-northeast |
1011 hPa | 97 % | 16 °C | 81 % | 4% | 80% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-northeast |
1011 hPa | 98 % | 16 °C | 43 % | 8% | 43% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northeast |
1011 hPa | 97 % | 16 °C | 61 % | 17% | 61% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1012 hPa | 95 % | 16 °C | 56 % | 11% | 56% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1012 hPa | 85 % | 16 °C | 61 % | 0% | 61% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-southeast |
1012 hPa | 75 % | 15 °C | 68 % | 0% | 68% | 0% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| partly cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1012 hPa | 66 % | 14 °C | 32 % | 0% | 32% | 0% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| cloudy | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southeast |
1012 hPa | 58 % | 14 °C | 43 % | 0% | 27% | 3% | 20% | |
| 12 PM
5 AM
| partly cloudy | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south |
1012 hPa | 52 % | 14 °C | 29 % | 0% | 7% | 7% | 21% | |
| 1 PM
6 AM
| cloudy | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1012 hPa | 49 % | 13 °C | 39 % | 0% | 14% | 6% | 25% | |
| 2 PM
7 AM
| cloudy | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southwest |
1012 hPa | 49 % | 13 °C | 46 % | 0% | 19% | 9% | 25% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southwest |
1012 hPa | 51 % | 14 °C | 47 % | 0% | 14% | 8% | 34% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southwest |
1012 hPa | 53 % | 13 °C | 70 % | 0% | 21% | 22% | 59% | |
| 5 PM
10 AM
| cloudy | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1012 hPa | 53 % | 13 °C | 48 % | 0% | 12% | 8% | 37% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southwest |
1012 hPa | 57 % | 14 °C | 38 % | 0% | 3% | 3% | 32% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south |
1012 hPa | 68 % | 15 °C | 48 % | 0% | 46% | 0% | 1% | |
| 8 PM
1 PM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southeast |
1013 hPa | 77 % | 15 °C | 7 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southeast |
1013 hPa | 84 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southeast |
1014 hPa | 88 % | 16 °C | 11 % | 0% | 11% | 0% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| partly cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1014 hPa | 91 % | 16 °C | 25 % | 0% | 25% | 0% | 0% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| partly cloudy | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-southeast |
1014 hPa | 93 % | 16 °C | 35 % | 0% | 33% | 2% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| cloudy | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east |
1014 hPa | 95 % | 16 °C | 64 % | 0% | 64% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| cloudy | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-northeast |
1014 hPa | 95 % | 16 °C | 60 % | 0% | 60% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-northeast |
1014 hPa | 95 % | 16 °C | 33 % | 0% | 33% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1014 hPa | 96 % | 16 °C | 39 % | 2% | 39% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 16 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1014 hPa | 96 % | 15 °C | 52 % | 4% | 52% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 16 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1014 hPa | 97 % | 16 °C | 60 % | 7% | 60% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1014 hPa | 94 % | 16 °C | 70 % | 10% | 70% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east |
1015 hPa | 86 % | 16 °C | 83 % | 0% | 83% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-southeast |
1015 hPa | 77 % | 16 °C | 94 % | 0% | 94% | 0% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| overcast | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southeast |
1015 hPa | 71 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| overcast | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southwest |
1014 hPa | 63 % | 15 °C | 97 % | 0% | 97% | 0% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| overcast | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1014 hPa | 57 % | 14 °C | 97 % | 0% | 97% | 0% | 1% | |
| 1 PM
6 AM
| cloudy | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southwest |
1014 hPa | 54 % | 14 °C | 66 % | 0% | 45% | 8% | 37% | |
| 2 PM
7 AM
| rain showers | 24 °C 25 °C |
0.6 mm | 3.4 m/s12 km/h southwest |
1014 hPa | 55 % | 14 °C | 65 % | 0% | 31% | 14% | 47% | |
| 3 PM
8 AM
| light rain showers | 23 °C 24 °C |
0.2 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southwest |
1014 hPa | 59 % | 14 °C | 70 % | 0% | 43% | 21% | 45% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1013 hPa | 64 % | 15 °C | 68 % | 0% | 37% | 12% | 48% | |
| 5 PM
10 AM
| light rain showers | 23 °C 24 °C |
0.2 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1013 hPa | 63 % | 15 °C | 71 % | 0% | 41% | 10% | 51% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1012 hPa | 65 % | 15 °C | 76 % | 0% | 40% | 4% | 60% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1013 hPa | 69 % | 15 °C | 83 % | 0% | 40% | 0% | 72% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south |
1013 hPa | 76 % | 15 °C | 74 % | 0% | 29% | 1% | 63% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1013 hPa | 83 % | 15 °C | 82 % | 0% | 19% | 2% | 78% | |
| 10 PM
3 PM
| cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southeast |
1014 hPa | 89 % | 15 °C | 69 % | 0% | 24% | 0% | 59% | |
| 11 PM
4 PM
| partly cloudy | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southeast |
1013 hPa | 92 % | 16 °C | 31 % | 0% | 30% | 0% | 0% | |
Camili, Adana, Turkey - information
State: TurkeyGPS coordinates: 36.9296; 35.4317
Time zone: Europe / Istanbul
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Camili, Adana, Turkey. Weather forecast Camili, Adana.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Camili, Adana is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Camili, Adana
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:46 am | 7:25 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:35 pm | 13:39 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:18 am | 7:53 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:45 am | 8:26 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:10 am | 9:01 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:26 pm | 04/29/2026 4:19 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |