Weather Camili, Adana long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Camili, Adana for ten days.
Sunday, May 3
18 / 12°C
| 8.6 mm | 21 km/h |
| 16 °C | 16 °C | 3 am | |
| 16 °C | 16 °C | 9 am | |
| 18 °C | 16 °C | 3 pm | |
| 12 °C | 12 °C | 9 pm |
sunrise 5:41 am
sunset 7:28 pm
HOURLY
sunset 7:28 pm
|
|
|
|
Weather forecast Camili, Adana, Turkey extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| rain showers | 16 °C 16 °C |
1.5 mm | 2.6 m/s9 km/h southwest |
1006 hPa | 78 % | 11 °C | 42 % | 0% | 3% | 42% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain showers | 16 °C 16 °C |
0.7 mm | 1.0 m/s4 km/h southeast |
1008 hPa | 77 % | 12 °C | 43 % | 0% | 10% | 37% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| rain showers | 18 °C 17 °C |
4.7 mm | 5.9 m/s21 km/h southwest |
1010 hPa | 54 % | 8 °C | 57 % | 0% | 19% | 49% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| rain showers | 12 °C 12 °C |
1.7 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1012 hPa | 88 % | 10 °C | 82 % | 0% | 44% | 30% | 57% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-northeast |
1012 hPa | 93 % | 9 °C | 27 % | 0% | 18% | 25% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.4 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1014 hPa | 72 % | 9 °C | 10 % | 0% | 5% | 6% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| rain showers | 19 °C 18 °C |
3.2 mm | 4.1 m/s15 km/h southwest |
1012 hPa | 48 % | 7 °C | 64 % | 0% | 14% | 33% | 46% | |
| 9 PM
2 PM
| rain | 12 °C 11 °C |
2.4 mm | 3.4 m/s12 km/h east-northeast |
1012 hPa | 87 % | 10 °C | 86 % | 0% | 43% | 39% | 70% | |
Camili, Adana, Turkey - information
State: TurkeyGPS coordinates: 36.9296; 35.4317
Time zone: Europe / Istanbul
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Camili, Adana, Turkey. Weather forecast Camili, Adana.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Camili, Adana is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Camili, Adana
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:41 am | 7:28 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:35 pm | 13:47 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:13 am | 7:57 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:40 am | 8:30 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:04 am | 9:06 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 8:30 pm | 05/03/2026 6:12 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |