Weather Rörvik, Västra Götaland week
Weather forecast for Rörvik, Västra Götaland for this and next week.
Sunday, May 17
12 / 8°C
| 0.0 mm | 17 km/h |
| 10 °C | 8 °C | 9 am | |
| 11 °C | 10 °C | 12 pm | |
| 12 °C | 11 °C | 3 pm | |
| 10 °C | 8 °C | 9 pm |
sunrise 4:40 am
sunset 9:44 pm
HOURLY
sunset 9:44 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Rörvik, Västra Götaland, Sweden extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0-0.7 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southwest |
1002 hPa | 82 % | 5 °C | 88 % | 0% | 88% | 2% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0-0.7 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southwest |
1002 hPa | 82 % | 5 °C | 98 % | 0% | 98% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0-0.6 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southwest |
1003 hPa | 81 % | 5 °C | 93 % | 0% | 92% | 5% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0-0.7 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southwest |
1003 hPa | 83 % | 5 °C | 94 % | 0% | 94% | 14% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0-0.5 mm | 2.7 m/s10 km/h southwest |
1003 hPa | 84 % | 5 °C | 91 % | 0% | 90% | 7% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southwest |
1004 hPa | 82 % | 5 °C | 96 % | 0% | 96% | 2% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southwest |
1005 hPa | 81 % | 5 °C | 99 % | 0% | 99% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h southwest |
1005 hPa | 81 % | 6 °C | 97 % | 0% | 97% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h southwest |
1006 hPa | 80 % | 6 °C | 90 % | 0% | 90% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h southwest |
1007 hPa | 76 % | 6 °C | 86 % | 0% | 86% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h south-southwest |
1008 hPa | 71 % | 5 °C | 80 % | 0% | 80% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south-southwest |
1009 hPa | 75 % | 7 °C | 93 % | 0% | 93% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h south-southwest |
1010 hPa | 75 % | 7 °C | 91 % | 0% | 91% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h south-southwest |
1010 hPa | 71 % | 6 °C | 71 % | 0% | 71% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h south-southwest |
1011 hPa | 75 % | 7 °C | 76 % | 0% | 76% | 1% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south-southwest |
1012 hPa | 73 % | 7 °C | 44 % | 0% | 43% | 1% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h south-southwest |
1012 hPa | 72 % | 7 °C | 18 % | 0% | 16% | 2% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h south-southwest |
1013 hPa | 70 % | 6 °C | 3 % | 0% | 1% | 1% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southwest |
1013 hPa | 67 % | 5 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southwest |
1013 hPa | 68 % | 5 °C | 8 % | 0% | 1% | 0% | 7% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southwest |
1014 hPa | 71 % | 5 °C | 28 % | 0% | 21% | 0% | 8% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southwest |
1015 hPa | 77 % | 5 °C | 39 % | 0% | 33% | 0% | 10% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south |
1015 hPa | 84 % | 6 °C | 64 % | 0% | 2% | 2% | 63% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-southeast |
1015 hPa | 93 % | 6 °C | 86 % | 0% | 0% | 0% | 86% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-southeast |
1016 hPa | 94 % | 6 °C | 94 % | 0% | 1% | 0% | 94% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east |
1016 hPa | 94 % | 5 °C | 98 % | 0% | 1% | 0% | 98% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east |
1016 hPa | 93 % | 5 °C | 99 % | 0% | 8% | 13% | 99% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-southeast |
1017 hPa | 77 % | 7 °C | 81 % | 0% | 0% | 43% | 71% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-southwest |
1018 hPa | 64 % | 8 °C | 89 % | 0% | 46% | 87% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northwest |
1018 hPa | 70 % | 9 °C | 42 % | 0% | 21% | 39% | 0% | |
Rörvik, Västra Götaland, Sweden - information
State: SwedenGPS coordinates: 58.9375; 11.2250
Time zone: Europe / Stockholm
Altitude: 39 m
The administrative part:
- Västra Götaland County, Gothenburg
- Strömstads Kommun, Strömstad
Something wrong, something missing?
Weather Rörvik, Västra Götaland, Sweden. Weather forecast Rörvik, Västra Götaland.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Rörvik, Västra Götaland is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Rörvik, Västra Götaland
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:40 am | 9:44 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:11 pm | 17:04 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 3:38 am | 10:46 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 4 am | 05/18/2026 12:06 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |