Weather Rörvik, Västra Götaland week
Weather forecast for Rörvik, Västra Götaland for this and next week.
Friday, May 15
13 / 8°C
| 0.0 mm | 20 km/h |
| 12 °C | 11 °C | 8 pm | |
| 10 °C | 9 °C | 9 pm | |
| 8 °C | 7 °C | 10 pm | |
| 8 °C | 7 °C | 11 pm |
sunrise 4:44 am
sunset 9:39 pm
HOURLY
sunset 9:39 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Rörvik, Västra Götaland, Sweden extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h south-southwest |
1000 hPa | 66 % | 7 °C | 60 % | 0% | 32% | 22% | 21% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0-0.3 mm | 4.7 m/s17 km/h south |
999 hPa | 62 % | 6 °C | 74 % | 0% | 36% | 29% | 31% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
999 hPa | 62 % | 5 °C | 72 % | 0% | 42% | 38% | 25% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
999 hPa | 69 % | 6 °C | 37 % | 0% | 16% | 2% | 20% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1000 hPa | 85 % | 7 °C | 37 % | 0% | 15% | 18% | 9% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1000 hPa | 90 % | 7 °C | 59 % | 0% | 16% | 59% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-northeast |
1000 hPa | 90 % | 6 °C | 55 % | 0% | 30% | 39% | 0% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1000 hPa | 94 % | 6 °C | 43 % | 0% | 42% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
999 hPa | 91 % | 5 °C | 52 % | 0% | 52% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
999 hPa | 92 % | 5 °C | 23 % | 0% | 20% | 1% | 1% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
999 hPa | 93 % | 5 °C | 11 % | 0% | 6% | 0% | 6% | |
| 4 AM
10 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
998 hPa | 95 % | 5 °C | 17 % | 0% | 13% | 0% | 5% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
998 hPa | 98 % | 5 °C | 40 % | 0% | 39% | 1% | 2% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
998 hPa | 98 % | 6 °C | 48 % | 0% | 48% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| partly cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
998 hPa | 91 % | 6 °C | 17 % | 0% | 16% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
997 hPa | 79 % | 6 °C | 3 % | 0% | 1% | 1% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
997 hPa | 73 % | 6 °C | 22 % | 0% | 2% | 15% | 9% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-southeast |
997 hPa | 64 % | 6 °C | 76 % | 0% | 10% | 41% | 65% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0-0.5 mm | 3.2 m/s12 km/h southeast |
997 hPa | 60 % | 5 °C | 99 % | 0% | 83% | 65% | 85% | |
| 12 PM
6 AM
| rain | 13 °C 11 °C |
0.0-2.2 mm | 2.9 m/s10 km/h southeast |
997 hPa | 61 % | 5 °C | 99 % | 0% | 92% | 84% | 89% | |
| 1 PM
7 AM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.1-2.1 mm | 3.7 m/s13 km/h south |
997 hPa | 93 % | 10 °C | 100 % | 0% | 88% | 99% | 98% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.1-1.9 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southeast |
998 hPa | 94 % | 9 °C | 100 % | 0% | 95% | 99% | 99% | |
| 3 PM
9 AM
| light rain | 11 °C 10 °C |
0.0-2.2 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southeast |
998 hPa | 93 % | 9 °C | 99 % | 0% | 92% | 88% | 84% | |
| 4 PM
10 AM
| light rain | 11 °C 10 °C |
0.0-1.5 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southeast |
998 hPa | 84 % | 8 °C | 100 % | 0% | 99% | 57% | 68% | |
| 5 PM
11 AM
| light rain | 11 °C 10 °C |
0.0-0.8 mm | 3.8 m/s14 km/h southeast |
998 hPa | 83 % | 8 °C | 99 % | 0% | 97% | 79% | 54% | |
| 6 PM
12 PM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.0-0.8 mm | 3.9 m/s14 km/h southwest |
998 hPa | 87 % | 8 °C | 97 % | 0% | 94% | 45% | 13% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0-0.6 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
999 hPa | 93 % | 8 °C | 99 % | 0% | 98% | 82% | 77% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0-0.8 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1000 hPa | 95 % | 8 °C | 94 % | 0% | 94% | 28% | 31% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0-1.1 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1000 hPa | 92 % | 7 °C | 98 % | 0% | 98% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0-0.8 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1001 hPa | 87 % | 6 °C | 98 % | 0% | 97% | 8% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0-0.9 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southwest |
1001 hPa | 85 % | 6 °C | 98 % | 0% | 98% | 3% | 0% | |
Rörvik, Västra Götaland, Sweden - information
State: SwedenGPS coordinates: 58.9375; 11.2250
Time zone: Europe / Stockholm
Altitude: 39 m
The administrative part:
- Västra Götaland County, Gothenburg
- Strömstads Kommun, Strömstad
Something wrong, something missing?
Weather Rörvik, Västra Götaland, Sweden. Weather forecast Rörvik, Västra Götaland.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Rörvik, Västra Götaland is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Rörvik, Västra Götaland
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:44 am | 9:39 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:11 pm | 16:55 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 3:44 am | 10:40 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 1:41 am | 1:02 am |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 3:42 am | 05/15/2026 8:23 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |