Weather Rinkaby, Skane tomorrow
Weather forecast Rinkaby, Skane April 29, 2026
During the day morning cloudy, later morning partly cloudy, in the afternoon overcast. The highest temperature 14 °C. At night overcast. The lowest temperature 2 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Rinkaby, Skane, Sweden extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1021 hPa | 80 % | 0 °C | 68 % | 0% | 0% | 68% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1022 hPa | 73 % | 0 °C | 33 % | 0% | 1% | 6% | 29% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northwest |
1022 hPa | 43 % | 0 °C | 93 % | 0% | 0% | 93% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-southeast |
1022 hPa | 65 % | 2 °C | 91 % | 0% | 64% | 85% | 0% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-northwest |
1023 hPa | 78 % | 0 °C | 96 % | 0% | 13% | 93% | 43% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1023 hPa | 75 % | 1 °C | 21 % | 0% | 21% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southeast |
1024 hPa | 51 % | 1 °C | 88 % | 0% | 46% | 49% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southeast |
1024 hPa | 73 % | 2 °C | 75 % | 0% | 20% | 73% | 3% | |
Rinkaby, Skane, Sweden - information
State: SwedenGPS coordinates: 55.9833; 14.2667
Time zone: Europe / Stockholm
Population: 768
Altitude: 6 m
The administrative part:
- Skåne County, Malmo
- Kristianstad Municipality, Kristianstad
Something wrong, something missing?
Weather Rinkaby, Skane, Sweden. Weather forecast Rinkaby, Skane.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Rinkaby, Skane is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Rinkaby, Skane
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:23 am | 8:38 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1 pm | 15:14 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:38 am | 9:23 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:40 am | 10:22 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:12 am | 11:54 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:04 pm | 04/29/2026 4:27 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |