Weather Rinkaby, Skane today
Weather forecast Rinkaby, Skane April 28, 2026
During the day morning cloudy, in the afternoon overcast. The highest temperature 14 °C. At night cloudy. The lowest temperature 3 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Rinkaby, Skane, Sweden extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-northwest |
1022 hPa | 74 % | 0 °C | 57 % | 0% | 0% | 0% | 56% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1021 hPa | 71 % | 0 °C | 49 % | 0% | 0% | 3% | 47% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northwest |
1020 hPa | 41 % | 0 °C | 97 % | 0% | 0% | 97% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-northwest |
1020 hPa | 64 % | 3 °C | 94 % | 0% | 1% | 93% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1021 hPa | 80 % | 0 °C | 68 % | 0% | 0% | 68% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1022 hPa | 73 % | 0 °C | 33 % | 0% | 1% | 6% | 29% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northwest |
1022 hPa | 43 % | 0 °C | 93 % | 0% | 0% | 93% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-southeast |
1022 hPa | 65 % | 2 °C | 91 % | 0% | 64% | 85% | 0% | |
Rinkaby, Skane, Sweden - information
State: SwedenGPS coordinates: 55.9833; 14.2667
Time zone: Europe / Stockholm
Population: 768
Altitude: 6 m
The administrative part:
- Skåne County, Malmo
- Kristianstad Municipality, Kristianstad
Something wrong, something missing?
Weather Rinkaby, Skane, Sweden. Weather forecast Rinkaby, Skane.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Rinkaby, Skane is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Rinkaby, Skane
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Rinkaby, Skane
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:25 am | 8:36 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1 pm | 15:10 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:41 am | 9:21 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:44 am | 10:19 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:19 am | 11:47 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:43 pm | 04/28/2026 4:21 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |