Weather Örsta, Örebro week
Weather forecast for Örsta, Örebro for this and next week.
Thursday, May 21
20 / 13°C
| 0.0 mm | 14 km/h |
| 13 °C | 13 °C | 2 am | |
| 15 °C | 16 °C | 8 am | |
| 20 °C | 20 °C | 2 pm | |
| 18 °C | 18 °C | 8 pm |
sunrise 4:14 am
sunset 9:38 pm
HOURLY
sunset 9:38 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Örsta, Örebro, Sweden extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 05/21/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-southwest |
1021 hPa | 86 % | 10 °C | 18 % | 0% | 2% | 3% | 13% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southwest |
1023 hPa | 79 % | 11 °C | 44 % | 0% | 39% | 7% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west-southwest |
1023 hPa | 64 % | 12 °C | 93 % | 0% | 68% | 0% | 78% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west-southwest |
1022 hPa | 68 % | 12 °C | 14 % | 0% | 1% | 3% | 0% | |
Friday 05/22/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-southwest |
1025 hPa | 91 % | 11 °C | 10 % | 0% | 0% | 7% | 3% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-southwest |
1027 hPa | 78 % | 12 °C | 20 % | 0% | 0% | 0% | 19% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west-southwest |
1027 hPa | 51 % | 12 °C | 46 % | 0% | 22% | 38% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west-southwest |
1026 hPa | 69 % | 14 °C | 17 % | 0% | 3% | 12% | 3% | |
Örsta, Örebro, Sweden - information
State: SwedenGPS coordinates: 59.1167; 15.1667
Time zone: Europe / Stockholm
Something wrong, something missing?
Weather Örsta, Örebro, Sweden. Weather forecast Örsta, Örebro.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Örsta, Örebro is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Örsta, Örebro
data are always in the local timeSun and light
May 21, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:14 am | 9:38 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:55 pm | 17:23 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 3:09 am | 10:45 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/21/2026 8:32 am | 05/22/2026 2:21 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |