Weather Örsta, Örebro week
Weather forecast for Örsta, Örebro for this and next week.
Saturday, May 16
16 / 9°C
| 11.2 mm | 10 km/h |
| 10 °C | 9 °C | 9 am | |
| 13 °C | 12 °C | 12 pm | |
| 16 °C | 14 °C | 3 pm | |
| 11 °C | 9 °C | 9 pm |
sunrise 4:25 am
sunset 9:27 pm
HOURLY
sunset 9:27 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Örsta, Örebro, Sweden extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| heavy rain | 10 °C 9 °C |
0.4-1.6 mm | 2.6 m/s9 km/h east-northeast |
1002 hPa | 89 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| heavy rain | 9 °C 8 °C |
0.4-1.9 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1002 hPa | 90 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 99% | |
| 2 AM
8 PM
| heavy rain | 9 °C 8 °C |
0.7-2.6 mm | 2.9 m/s10 km/h northeast |
1001 hPa | 91 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 99% | |
| 3 AM
9 PM
| heavy rain | 9 °C 8 °C |
0.7-2.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1000 hPa | 90 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| heavy rain | 9 °C 8 °C |
0.5-2.5 mm | 2.3 m/s8 km/h north |
999 hPa | 90 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 5 AM
11 PM
| heavy rain | 9 °C 8 °C |
0.4-2.9 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
998 hPa | 90 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| heavy rain | 9 °C 8 °C |
0.2-2.4 mm | 1.7 m/s6 km/h west-northwest |
998 hPa | 91 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| rain | 9 °C 8 °C |
0.1-2.6 mm | 2.5 m/s9 km/h west-southwest |
998 hPa | 90 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 97% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0-2.4 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
998 hPa | 85 % | 7 °C | 100 % | 0% | 99% | 99% | 27% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0-1.9 mm | 2.4 m/s9 km/h southwest |
998 hPa | 82 % | 6 °C | 98 % | 0% | 86% | 83% | 1% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0-1.8 mm | 2.1 m/s8 km/h southwest |
999 hPa | 81 % | 7 °C | 84 % | 0% | 76% | 25% | 25% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0-1.6 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southwest |
999 hPa | 75 % | 7 °C | 75 % | 0% | 72% | 0% | 10% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0-0.4 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southwest |
999 hPa | 70 % | 7 °C | 84 % | 0% | 84% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| partly cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
999 hPa | 62 % | 7 °C | 30 % | 0% | 30% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1000 hPa | 39 % | 1 °C | 21 % | 0% | 21% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0-0.2 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southwest |
1000 hPa | 44 % | 4 °C | 60 % | 0% | 51% | 29% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0-0.6 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southeast |
1000 hPa | 46 % | 4 °C | 63 % | 0% | 53% | 43% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0-1.2 mm | 6.3 m/s23 km/h southwest |
1000 hPa | 72 % | 10 °C | 95 % | 0% | 57% | 76% | 75% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0-1.5 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1000 hPa | 65 % | 8 °C | 62 % | 0% | 18% | 42% | 38% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0-0.3 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southwest |
1001 hPa | 58 % | 5 °C | 45 % | 0% | 11% | 26% | 15% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southwest |
1001 hPa | 64 % | 5 °C | 43 % | 0% | 4% | 40% | 2% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southwest |
1002 hPa | 70 % | 5 °C | 54 % | 0% | 3% | 50% | 4% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southwest |
1002 hPa | 75 % | 6 °C | 52 % | 0% | 9% | 46% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southwest |
1003 hPa | 76 % | 5 °C | 58 % | 0% | 53% | 13% | 0% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1004 hPa | 77 % | 5 °C | 80 % | 0% | 78% | 10% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south |
1004 hPa | 81 % | 6 °C | 77 % | 0% | 74% | 4% | 2% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southwest |
1004 hPa | 81 % | 5 °C | 75 % | 0% | 64% | 10% | 14% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southwest |
1005 hPa | 81 % | 5 °C | 64 % | 0% | 37% | 0% | 41% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1005 hPa | 83 % | 5 °C | 74 % | 0% | 46% | 0% | 51% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1006 hPa | 86 % | 5 °C | 92 % | 0% | 87% | 0% | 46% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southwest |
1007 hPa | 86 % | 6 °C | 91 % | 0% | 85% | 0% | 32% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southwest |
1008 hPa | 82 % | 6 °C | 67 % | 0% | 57% | 0% | 17% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1008 hPa | 77 % | 6 °C | 70 % | 0% | 70% | 0% | 1% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southwest |
1009 hPa | 73 % | 5 °C | 83 % | 0% | 83% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southwest |
1010 hPa | 68 % | 5 °C | 91 % | 0% | 91% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southwest |
1010 hPa | 61 % | 4 °C | 91 % | 0% | 91% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southwest |
1011 hPa | 66 % | 5 °C | 89 % | 0% | 89% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0-0.3 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1012 hPa | 63 % | 5 °C | 78 % | 0% | 78% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0-0.2 mm | 3.6 m/s13 km/h southwest |
1012 hPa | 64 % | 6 °C | 96 % | 0% | 96% | 24% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0-0.2 mm | 2.5 m/s9 km/h southwest |
1013 hPa | 68 % | 7 °C | 43 % | 0% | 43% | 4% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0-0.2 mm | 3.1 m/s11 km/h southwest |
1013 hPa | 64 % | 7 °C | 78 % | 0% | 74% | 38% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1013 hPa | 77 % | 10 °C | 77 % | 0% | 49% | 38% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southwest |
1014 hPa | 74 % | 9 °C | 78 % | 0% | 56% | 42% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1014 hPa | 70 % | 8 °C | 55 % | 0% | 5% | 51% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1015 hPa | 71 % | 7 °C | 12 % | 0% | 8% | 4% | 0% | |
Örsta, Örebro, Sweden - information
State: SwedenGPS coordinates: 59.1167; 15.1667
Time zone: Europe / Stockholm
Something wrong, something missing?
Weather Örsta, Örebro, Sweden. Weather forecast Örsta, Örebro.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Örsta, Örebro is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Örsta, Örebro
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:25 am | 9:27 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:55 pm | 17:02 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 3:23 am | 10:30 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 3:31 am | 05/16/2026 10:02 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |