Weather Rapovce weekend
Weather forecast for Rapovce for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day heavy rain, in the evening rain. Sunday during the day overcast, in the afternoon initially overcast, later heavy rain.
Sunday, May 17
18 / 10°C
| 9.7 mm | 12 km/h |
| 14 °C | 13 °C | 9 am | |
| 18 °C | 17 °C | 12 pm | |
| 18 °C | 17 °C | 3 pm | |
| 11 °C | 11 °C | 9 pm |
sunrise 4:58 am
sunset 8:17 pm
HOURLY
sunset 8:17 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Rapovce, Slovakia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.5 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northeast |
1001 hPa | 97 % | 10 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| light rain | 11 °C 10 °C |
0.1 mm | 3.8 m/s14 km/h north |
1002 hPa | 97 % | 10 °C | 100 % | 0% | 23% | 95% | 99% | |
| 2 AM
8 PM
| light rain | 10 °C 9 °C |
0.2 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northwest |
1002 hPa | 97 % | 10 °C | 100 % | 0% | 23% | 99% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northwest |
1002 hPa | 95 % | 9 °C | 100 % | 0% | 28% | 100% | 99% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northwest |
1002 hPa | 91 % | 9 °C | 100 % | 0% | 21% | 99% | 99% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northwest |
1002 hPa | 88 % | 9 °C | 100 % | 0% | 19% | 79% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northwest |
1003 hPa | 84 % | 8 °C | 96 % | 0% | 28% | 75% | 87% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-southwest |
1004 hPa | 85 % | 9 °C | 100 % | 0% | 31% | 99% | 91% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west |
1004 hPa | 88 % | 10 °C | 98 % | 0% | 18% | 55% | 93% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northwest |
1005 hPa | 78 % | 10 °C | 98 % | 0% | 14% | 52% | 96% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-southwest |
1005 hPa | 70 % | 10 °C | 100 % | 0% | 13% | 87% | 99% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1006 hPa | 67 % | 10 °C | 100 % | 0% | 7% | 93% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north |
1006 hPa | 62 % | 10 °C | 100 % | 0% | 31% | 85% | 99% | |
| 1 PM
7 AM
| light rain | 18 °C 17 °C |
0.1 mm | 3.1 m/s11 km/h north |
1007 hPa | 59 % | 9 °C | 99 % | 0% | 47% | 91% | 97% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 18 °C 18 °C |
0.3 mm | 3.1 m/s11 km/h north |
1007 hPa | 62 % | 10 °C | 100 % | 0% | 35% | 100% | 99% | |
| 3 PM
9 AM
| heavy rain | 18 °C 18 °C |
1.2 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1008 hPa | 65 % | 10 °C | 100 % | 0% | 28% | 100% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| heavy rain | 16 °C 16 °C |
1.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north |
1008 hPa | 83 % | 12 °C | 100 % | 0% | 54% | 100% | 99% | |
| 5 PM
11 AM
| rain | 15 °C 15 °C |
0.9 mm | 2.9 m/s10 km/h west |
1009 hPa | 90 % | 13 °C | 100 % | 0% | 16% | 100% | 99% | |
| 6 PM
12 PM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
1.2 mm | 3.5 m/s13 km/h west-northwest |
1009 hPa | 92 % | 12 °C | 100 % | 0% | 7% | 100% | 99% | |
| 7 PM
1 PM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
1.2 mm | 3.3 m/s12 km/h northwest |
1010 hPa | 92 % | 11 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 97% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.6 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1010 hPa | 93 % | 10 °C | 100 % | 0% | 10% | 100% | 91% | |
| 9 PM
3 PM
| rain | 11 °C 11 °C |
0.5 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1011 hPa | 93 % | 10 °C | 100 % | 0% | 6% | 100% | 89% | |
| 10 PM
4 PM
| rain | 11 °C 11 °C |
0.7 mm | 1.6 m/s6 km/h west-northwest |
1011 hPa | 94 % | 10 °C | 100 % | 0% | 18% | 100% | 94% | |
| 11 PM
5 PM
| heavy rain | 11 °C 11 °C |
1.2 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1012 hPa | 95 % | 10 °C | 100 % | 0% | 22% | 100% | 95% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| heavy rain | 11 °C 11 °C |
1.3 mm | 1.4 m/s5 km/h west-northwest |
1012 hPa | 94 % | 9 °C | 100 % | 0% | 75% | 100% | 93% | |
| 1 AM
7 PM
| heavy rain | 11 °C 11 °C |
1.1 mm | 1.3 m/s5 km/h west-northwest |
1012 hPa | 93 % | 9 °C | 100 % | 0% | 40% | 100% | 55% | |
| 2 AM
8 PM
| light rain | 11 °C 11 °C |
0.7 mm | 1.4 m/s5 km/h west |
1012 hPa | 94 % | 9 °C | 100 % | 0% | 46% | 100% | 49% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.4 mm | 0.6 m/s2 km/h southwest |
1013 hPa | 94 % | 10 °C | 96 % | 0% | 90% | 70% | 32% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 15 °C 15 °C |
0.6 mm | 1.4 m/s5 km/h southwest |
1014 hPa | 78 % | 11 °C | 96 % | 0% | 94% | 84% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1014 hPa | 88 % | 11 °C | 52 % | 0% | 20% | 21% | 35% | |
Rapovce, Slovakia - information
State: SlovakiaGPS coordinates: 48.2739; 19.6815
Time zone: Europe / Bratislava
Something wrong, something missing?
Weather Rapovce, Slovakia. Weather forecast Rapovce.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Rapovce is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Rapovce
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:58 am | 8:17 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:37 pm | 15:18 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:20 am | 8:55 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:32 am | 9:44 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:29 am | 10:48 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 4:43 am | 05/17/2026 9:52 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |