Weather Rapovce weekend
Weather forecast for Rapovce for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day heavy rain, in the evening rain. Sunday during the day overcast, in the afternoon initially overcast, later heavy rain.
Friday, May 15
15 / 10°C
| 4.3 mm | 7 km/h |
| 12 °C | 13 °C | 8 pm | |
| 12 °C | 12 °C | 9 pm | |
| 12 °C | 11 °C | 10 pm | |
| 11 °C | 11 °C | 11 pm |
sunrise 5:01 am
sunset 8:14 pm
HOURLY
sunset 8:14 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Rapovce, Slovakia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 2 PM
8 AM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.8 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southwest |
1002 hPa | 91 % | 11 °C | 90 % | 0% | 28% | 23% | 84% | |
| 3 PM
9 AM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.7 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southeast |
1002 hPa | 88 % | 12 °C | 98 % | 0% | 15% | 52% | 96% | |
| 4 PM
10 AM
| rain | 15 °C 15 °C |
0.6 mm | 2.0 m/s7 km/h west |
1002 hPa | 83 % | 11 °C | 98 % | 0% | 28% | 25% | 96% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1001 hPa | 84 % | 12 °C | 92 % | 0% | 1% | 23% | 91% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
1002 hPa | 83 % | 11 °C | 100 % | 0% | 20% | 78% | 99% | |
| 7 PM
1 PM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
1.4 mm | 2.0 m/s7 km/h east |
1002 hPa | 89 % | 12 °C | 100 % | 0% | 12% | 99% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.3 mm | 0.6 m/s2 km/h northwest |
1002 hPa | 95 % | 11 °C | 100 % | 0% | 46% | 75% | 99% | |
| 9 PM
3 PM
| light rain | 12 °C 12 °C |
0.2 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1002 hPa | 97 % | 11 °C | 100 % | 0% | 60% | 84% | 99% | |
| 10 PM
4 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.3 mm | 2.0 m/s7 km/h east-northeast |
1003 hPa | 97 % | 11 °C | 100 % | 0% | 5% | 100% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1002 hPa | 97 % | 11 °C | 100 % | 0% | 29% | 98% | 99% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| light rain | 11 °C 11 °C |
0.1 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1002 hPa | 97 % | 10 °C | 100 % | 0% | 23% | 95% | 99% | |
| 1 AM
7 PM
| light rain | 11 °C 11 °C |
0.2 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1002 hPa | 98 % | 10 °C | 100 % | 0% | 50% | 100% | 94% | |
| 2 AM
8 PM
| heavy rain | 11 °C 11 °C |
1.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1002 hPa | 98 % | 10 °C | 100 % | 0% | 43% | 100% | 99% | |
| 3 AM
9 PM
| heavy rain | 11 °C 11 °C |
1.6 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1002 hPa | 97 % | 10 °C | 100 % | 2% | 100% | 100% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| heavy rain | 11 °C 11 °C |
1.9 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1001 hPa | 98 % | 10 °C | 100 % | 0% | 99% | 100% | 100% | |
| 5 AM
11 PM
| heavy rain | 11 °C 11 °C |
2.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1001 hPa | 97 % | 10 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| heavy rain | 10 °C 9 °C |
2.9 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1001 hPa | 97 % | 10 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| heavy rain | 11 °C 11 °C |
2.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1000 hPa | 97 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| heavy rain | 11 °C 11 °C |
2.3 mm | 3.2 m/s12 km/h east-northeast |
1000 hPa | 97 % | 10 °C | 100 % | 0% | 98% | 100% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| heavy rain | 11 °C 11 °C |
2.1 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1000 hPa | 97 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
1.4 mm | 3.3 m/s12 km/h east |
1000 hPa | 96 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
1.7 mm | 2.4 m/s9 km/h east-southeast |
1000 hPa | 94 % | 11 °C | 100 % | 0% | 73% | 100% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
1.1 mm | 2.0 m/s7 km/h east-northeast |
1000 hPa | 93 % | 12 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 99% | |
| 1 PM
7 AM
| rain | 14 °C 15 °C |
0.5 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1000 hPa | 95 % | 12 °C | 100 % | 0% | 79% | 100% | 96% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.4 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1000 hPa | 93 % | 13 °C | 100 % | 0% | 99% | 53% | 98% | |
| 3 PM
9 AM
| heavy rain | 15 °C 15 °C |
1.4 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
999 hPa | 87 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 69% | 99% | |
| 4 PM
10 AM
| heavy rain | 15 °C 16 °C |
2.1 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
999 hPa | 92 % | 13 °C | 100 % | 0% | 16% | 82% | 99% | |
| 5 PM
11 AM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
1.6 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
999 hPa | 94 % | 13 °C | 99 % | 0% | 14% | 60% | 98% | |
| 6 PM
12 PM
| heavy rain | 14 °C 15 °C |
1.2 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
999 hPa | 96 % | 13 °C | 100 % | 0% | 41% | 86% | 99% | |
| 7 PM
1 PM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.3 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
999 hPa | 95 % | 12 °C | 100 % | 0% | 28% | 84% | 99% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1000 hPa | 96 % | 12 °C | 95 % | 0% | 7% | 53% | 93% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1000 hPa | 97 % | 11 °C | 100 % | 0% | 3% | 84% | 99% | |
| 10 PM
4 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.4 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1001 hPa | 96 % | 10 °C | 100 % | 0% | 21% | 71% | 99% | |
| 11 PM
5 PM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.4 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1001 hPa | 96 % | 10 °C | 100 % | 0% | 50% | 94% | 99% | |
Rapovce, Slovakia - information
State: SlovakiaGPS coordinates: 48.2739; 19.6815
Time zone: Europe / Bratislava
Something wrong, something missing?
Weather Rapovce, Slovakia. Weather forecast Rapovce.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Rapovce is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Rapovce
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:01 am | 8:14 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:37 pm | 15:13 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:23 am | 8:52 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:35 am | 9:40 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:34 am | 10:43 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 3:44 am | 05/15/2026 6:56 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |