Weather Siliştea, Constanţa long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Siliştea, Constanţa for ten days.
Monday, May 18
21 / 12°C
| 1.9 mm | 14 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast Siliştea, Constanţa, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h north-northwest |
1004 hPa | 95 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 1% | 3% | |
| 1 AM
6 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h north-northwest |
1004 hPa | 95 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h north-northwest |
1005 hPa | 95 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north-northwest |
1005 hPa | 95 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 1% | |
| 4 AM
9 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northwest |
1006 hPa | 96 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northwest |
1007 hPa | 96 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 1% | |
| 6 AM
11 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northwest |
1008 hPa | 97 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northwest |
1008 hPa | 95 % | 11 °C | 98 % | 0% | 98% | 1% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northwest |
1009 hPa | 92 % | 11 °C | 67 % | 0% | 65% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain showers | 14 °C 14 °C |
0.5 mm | 3.8 m/s14 km/h northwest |
1009 hPa | 84 % | 11 °C | 69 % | 0% | 65% | 0% | 7% | |
| 3 PM
8 AM
| rain | 21 °C 21 °C |
1.4 mm | 3.9 m/s14 km/h northwest |
1010 hPa | 63 % | 13 °C | 96 % | 0% | 96% | 89% | 1% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-northwest |
1012 hPa | 91 % | 14 °C | 26 % | 0% | 1% | 23% | 4% | |
Tuesday 05/19/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west |
1012 hPa | 93 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 17 °C 18 °C |
0.1 mm | 3.6 m/s13 km/h west-northwest |
1013 hPa | 83 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 24 °C 24 °C |
0.1 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northwest |
1012 hPa | 50 % | 12 °C | 25 % | 0% | 6% | 18% | 4% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 18 °C 19 °C |
0.1 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1011 hPa | 78 % | 14 °C | 35 % | 0% | 0% | 3% | 33% | |
Siliştea, Constanţa, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 44.4000; 28.1667
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 1 442
Altitude: 48 m
The administrative part:
- Constanța, Constanța
- Comuna Siliştea, Siliştea, Constanţa
Something wrong, something missing?
Weather Siliştea, Constanţa, Romania. Weather forecast Siliştea, Constanţa.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Siliştea, Constanţa is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Siliştea, Constanţa
data are always in the local timeSun and light
May 18, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:36 am | 8:31 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:03 pm | 14:54 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:02 am | 9:06 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:19 am | 9:48 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:29 am | 10:40 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/18/2026 6:17 am | 05/18/2026 11:10 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |