Weather Siliştea, Constanţa long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Siliştea, Constanţa for ten days.
Friday, May 15
14 / 11°C
| 0.0 mm | 16 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast Siliştea, Constanţa, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 9 PM
2 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h southeast |
1008 hPa | 73 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h southeast |
1008 hPa | 74 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h southeast |
1008 hPa | 77 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h southeast |
1008 hPa | 80 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southeast |
1008 hPa | 83 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southeast |
1008 hPa | 87 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southeast |
1008 hPa | 90 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southeast |
1008 hPa | 92 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-southeast |
1008 hPa | 93 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-southeast |
1007 hPa | 94 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-southeast |
1008 hPa | 91 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southeast |
1007 hPa | 87 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h southeast |
1007 hPa | 80 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| clear | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h southeast |
1007 hPa | 73 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h southeast |
1007 hPa | 66 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| clear | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h southeast |
1006 hPa | 59 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| clear | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h southeast |
1006 hPa | 57 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| clear | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h southeast |
1006 hPa | 58 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h southeast |
1005 hPa | 58 % | 12 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 4 PM
9 AM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h southeast |
1005 hPa | 59 % | 12 °C | 12 % | 0% | 0% | 0% | 12% | |
| 5 PM
10 AM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h southeast |
1004 hPa | 60 % | 11 °C | 90 % | 0% | 0% | 0% | 90% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h southeast |
1004 hPa | 64 % | 11 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h east-southeast |
1004 hPa | 70 % | 11 °C | 97 % | 0% | 0% | 2% | 97% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h southeast |
1004 hPa | 71 % | 10 °C | 98 % | 0% | 0% | 7% | 98% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h southeast |
1004 hPa | 75 % | 10 °C | 100 % | 0% | 7% | 73% | 99% | |
| 10 PM
3 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h east-southeast |
1004 hPa | 73 % | 9 °C | 99 % | 0% | 1% | 80% | 97% | |
| 11 PM
4 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h east-southeast |
1003 hPa | 74 % | 9 °C | 80 % | 0% | 0% | 71% | 38% | |
Siliştea, Constanţa, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 44.4000; 28.1667
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 1 442
Altitude: 48 m
The administrative part:
- Constanța, Constanța
- Comuna Siliştea, Siliştea, Constanţa
Something wrong, something missing?
Weather Siliştea, Constanţa, Romania. Weather forecast Siliştea, Constanţa.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Siliştea, Constanţa is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Siliştea, Constanţa
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:40 am | 8:28 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:03 pm | 14:48 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:05 am | 9:02 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:24 am | 9:44 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:34 am | 10:34 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 4:18 am | 05/15/2026 7:07 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |