Weather Sâncel, Alba tomorrow
| 17 °C | 16 °C | 9 am | |
| 22 °C | 21 °C | 12 pm | |
| 21 °C | 19 °C | 3 pm | |
| 16 °C | 15 °C | 9 pm |
sunrise 5:50 am
sunset 8:51 pm
HOURLY
sunset 8:51 pm
Weather forecast Sâncel, Alba May 16, 2026
During the day morning partly cloudy, later morning light rain showers, in the afternoon initially light rain showers, later overcast, in the evening initially overcast, later rain. The highest temperature 22 °C. Total rainfall 2.7 mm. At night heavy rain. The lowest temperature 11 °C. Total rainfall 9.8 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Sâncel, Alba, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| partly cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southeast |
1004 hPa | 73 % | 8 °C | 34 % | 0% | 0% | 0% | 33% | |
| 1 AM
6 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southeast |
1004 hPa | 70 % | 7 °C | 43 % | 0% | 0% | 3% | 40% | |
| 2 AM
7 PM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southeast |
1004 hPa | 72 % | 7 °C | 19 % | 0% | 0% | 2% | 18% | |
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southeast |
1004 hPa | 76 % | 7 °C | 25 % | 0% | 0% | 0% | 25% | |
| 4 AM
9 PM
| partly cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southeast |
1004 hPa | 77 % | 7 °C | 32 % | 0% | 0% | 0% | 32% | |
| 5 AM
10 PM
| partly cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southeast |
1004 hPa | 78 % | 7 °C | 32 % | 0% | 0% | 0% | 32% | |
| 6 AM
11 PM
| partly cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southeast |
1004 hPa | 78 % | 7 °C | 24 % | 0% | 0% | 0% | 23% | |
| 7 AM
12 AM
| partly cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h southeast |
1004 hPa | 74 % | 8 °C | 14 % | 0% | 0% | 6% | 12% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southeast |
1004 hPa | 67 % | 8 °C | 10 % | 0% | 0% | 1% | 8% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-southeast |
1004 hPa | 63 % | 9 °C | 10 % | 0% | 0% | 3% | 8% | |
| 10 AM
3 AM
| partly cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h southeast |
1003 hPa | 55 % | 9 °C | 18 % | 0% | 0% | 4% | 16% | |
| 11 AM
4 AM
| partly cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h southeast |
1002 hPa | 48 % | 9 °C | 15 % | 0% | 0% | 5% | 10% | |
| 12 PM
5 AM
| rain showers | 22 °C 20 °C |
0.7 mm | 7.0 m/s25 km/h south-southeast |
1002 hPa | 43 % | 9 °C | 58 % | 0% | 0% | 10% | 53% | |
| 1 PM
6 AM
| cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h southwest |
1002 hPa | 64 % | 12 °C | 70 % | 0% | 0% | 13% | 65% | |
| 2 PM
7 AM
| cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h east-southeast |
1001 hPa | 54 % | 11 °C | 71 % | 0% | 0% | 1% | 71% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h south-southeast |
1000 hPa | 46 % | 8 °C | 96 % | 0% | 10% | 30% | 93% | |
| 4 PM
9 AM
| overcast | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h southeast |
999 hPa | 44 % | 8 °C | 99 % | 0% | 2% | 21% | 99% | |
| 5 PM
10 AM
| rain | 21 °C 19 °C |
0.3 mm | 8.2 m/s30 km/h south-southeast |
1000 hPa | 45 % | 8 °C | 100 % | 0% | 3% | 44% | 100% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h south-southeast |
999 hPa | 57 % | 9 °C | 89 % | 0% | 0% | 9% | 89% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h south-southeast |
999 hPa | 60 % | 10 °C | 69 % | 0% | 0% | 20% | 61% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h southeast |
998 hPa | 64 % | 10 °C | 96 % | 0% | 0% | 16% | 95% | |
| 9 PM
2 PM
| rain showers | 16 °C 15 °C |
0.3 mm | 4.2 m/s15 km/h southeast |
999 hPa | 72 % | 10 °C | 85 % | 0% | 3% | 44% | 72% | |
| 10 PM
3 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
999 hPa | 82 % | 11 °C | 82 % | 0% | 4% | 25% | 76% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northeast |
999 hPa | 91 % | 11 °C | 94 % | 0% | 7% | 25% | 93% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
998 hPa | 96 % | 11 °C | 96 % | 0% | 10% | 29% | 96% | |
| 1 AM
6 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.3 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
999 hPa | 94 % | 11 °C | 99 % | 0% | 10% | 85% | 97% | |
| 2 AM
7 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.6 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northeast |
999 hPa | 96 % | 11 °C | 100 % | 0% | 35% | 94% | 100% | |
| 3 AM
8 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.9 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
998 hPa | 97 % | 11 °C | 100 % | 0% | 9% | 100% | 99% | |
| 4 AM
9 PM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
1.9 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northeast |
999 hPa | 97 % | 11 °C | 100 % | 0% | 38% | 100% | 100% | |
| 5 AM
10 PM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
2.9 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
999 hPa | 95 % | 11 °C | 100 % | 0% | 64% | 100% | 99% | |
| 6 AM
11 PM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
2.1 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
999 hPa | 95 % | 11 °C | 100 % | 0% | 77% | 100% | 98% | |
| 7 AM
12 AM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
1.4 mm | 3.6 m/s13 km/h east |
1000 hPa | 95 % | 11 °C | 100 % | 0% | 58% | 100% | 97% | |
| 8 AM
1 AM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.6 mm | 4.1 m/s15 km/h east-southeast |
1000 hPa | 96 % | 11 °C | 100 % | 0% | 98% | 100% | 98% | |
| 9 AM
2 AM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.4 mm | 4.3 m/s15 km/h south |
1001 hPa | 94 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 94% | |
| 10 AM
3 AM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.5 mm | 4.6 m/s17 km/h south |
1001 hPa | 92 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 47% | |
| 11 AM
4 AM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.6 mm | 4.6 m/s17 km/h south-southeast |
1002 hPa | 90 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 1% | |
| 12 PM
5 AM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.4 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southeast |
1003 hPa | 91 % | 11 °C | 100 % | 0% | 85% | 100% | 41% | |
| 1 PM
6 AM
| light rain | 13 °C 13 °C |
0.2 mm | 4.0 m/s14 km/h southeast |
1004 hPa | 90 % | 11 °C | 100 % | 0% | 35% | 100% | 57% | |
| 2 PM
7 AM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.1 mm | 3.3 m/s12 km/h southeast |
1005 hPa | 86 % | 11 °C | 100 % | 0% | 68% | 98% | 92% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southeast |
1005 hPa | 80 % | 11 °C | 100 % | 0% | 82% | 85% | 93% | |
| 4 PM
9 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southeast |
1006 hPa | 77 % | 11 °C | 94 % | 0% | 24% | 23% | 90% | |
| 5 PM
10 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southeast |
1006 hPa | 76 % | 11 °C | 98 % | 0% | 89% | 16% | 86% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southeast |
1007 hPa | 73 % | 11 °C | 82 % | 0% | 43% | 14% | 69% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southwest |
1007 hPa | 74 % | 10 °C | 39 % | 0% | 0% | 3% | 37% | |
| 8 PM
1 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1008 hPa | 80 % | 10 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1009 hPa | 84 % | 10 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
Sâncel, Alba, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 46.2000; 23.9500
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 2 735
Altitude: 256 m
The administrative part:
- Judeţul Alba, Alba Iulia
- Comuna Sâncel, Sâncel, Alba
Something wrong, something missing?
Weather Sâncel, Alba, Romania. Weather forecast Sâncel, Alba.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Sâncel, Alba is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Sâncel, Alba
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:50 am | 8:51 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:20 pm | 15:01 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:14 am | 9:27 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:29 am | 10:12 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:35 am | 11:07 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 4:59 am | 05/16/2026 8:58 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |