Weather Sâncel, Alba the day after tomorrow
| 12 °C | 12 °C | 9 am | |
| 13 °C | 13 °C | 12 pm | |
| 15 °C | 15 °C | 3 pm | |
| 13 °C | 12 °C | 9 pm |
sunrise 5:49 am
sunset 8:52 pm
HOURLY
sunset 8:52 pm
Weather forecast Sâncel, Alba May 17, 2026
During the day morning heavy rain, later morning rain, in the afternoon initially rain, later cloudy, in the evening initially cloudy, later overcast. The highest temperature 16 °C. Total rainfall 12.2 mm. At night partly cloudy. The lowest temperature 12 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Sâncel, Alba, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
998 hPa | 96 % | 11 °C | 96 % | 0% | 10% | 29% | 96% | |
| 1 AM
6 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.3 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
999 hPa | 94 % | 11 °C | 99 % | 0% | 10% | 85% | 97% | |
| 2 AM
7 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.6 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northeast |
999 hPa | 96 % | 11 °C | 100 % | 0% | 35% | 94% | 100% | |
| 3 AM
8 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.9 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
998 hPa | 97 % | 11 °C | 100 % | 0% | 9% | 100% | 99% | |
| 4 AM
9 PM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
1.9 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northeast |
999 hPa | 97 % | 11 °C | 100 % | 0% | 38% | 100% | 100% | |
| 5 AM
10 PM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
2.9 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
999 hPa | 95 % | 11 °C | 100 % | 0% | 64% | 100% | 99% | |
| 6 AM
11 PM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
2.1 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
999 hPa | 95 % | 11 °C | 100 % | 0% | 77% | 100% | 98% | |
| 7 AM
12 AM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
1.4 mm | 3.6 m/s13 km/h east |
1000 hPa | 95 % | 11 °C | 100 % | 0% | 58% | 100% | 97% | |
| 8 AM
1 AM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.6 mm | 4.1 m/s15 km/h east-southeast |
1000 hPa | 96 % | 11 °C | 100 % | 0% | 98% | 100% | 98% | |
| 9 AM
2 AM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.4 mm | 4.3 m/s15 km/h south |
1001 hPa | 94 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 94% | |
| 10 AM
3 AM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.5 mm | 4.6 m/s17 km/h south |
1001 hPa | 92 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 47% | |
| 11 AM
4 AM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.6 mm | 4.6 m/s17 km/h south-southeast |
1002 hPa | 90 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 1% | |
| 12 PM
5 AM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.4 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southeast |
1003 hPa | 91 % | 11 °C | 100 % | 0% | 85% | 100% | 41% | |
| 1 PM
6 AM
| light rain | 13 °C 13 °C |
0.2 mm | 4.0 m/s14 km/h southeast |
1004 hPa | 90 % | 11 °C | 100 % | 0% | 35% | 100% | 57% | |
| 2 PM
7 AM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.1 mm | 3.3 m/s12 km/h southeast |
1005 hPa | 86 % | 11 °C | 100 % | 0% | 68% | 98% | 92% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southeast |
1005 hPa | 80 % | 11 °C | 100 % | 0% | 82% | 85% | 93% | |
| 4 PM
9 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southeast |
1006 hPa | 77 % | 11 °C | 94 % | 0% | 24% | 23% | 90% | |
| 5 PM
10 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southeast |
1006 hPa | 76 % | 11 °C | 98 % | 0% | 89% | 16% | 86% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southeast |
1007 hPa | 73 % | 11 °C | 82 % | 0% | 43% | 14% | 69% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southwest |
1007 hPa | 74 % | 10 °C | 39 % | 0% | 0% | 3% | 37% | |
| 8 PM
1 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1008 hPa | 80 % | 10 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1009 hPa | 84 % | 10 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southwest |
1010 hPa | 96 % | 8 °C | 22 % | 0% | 21% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.1 mm | 3.7 m/s13 km/h west-southwest |
1013 hPa | 84 % | 10 °C | 73 % | 0% | 60% | 39% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| rain showers | 18 °C 18 °C |
2.4 mm | 3.5 m/s13 km/h west-southwest |
1012 hPa | 63 % | 10 °C | 22 % | 0% | 16% | 10% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| rain showers | 12 °C 11 °C |
1.5 mm | 4.5 m/s16 km/h west-southwest |
1015 hPa | 89 % | 10 °C | 85 % | 0% | 73% | 46% | 0% | |
Sâncel, Alba, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 46.2000; 23.9500
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 2 735
Altitude: 256 m
The administrative part:
- Judeţul Alba, Alba Iulia
- Comuna Sâncel, Sâncel, Alba
Something wrong, something missing?
Weather Sâncel, Alba, Romania. Weather forecast Sâncel, Alba.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Sâncel, Alba is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Sâncel, Alba
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:49 am | 8:52 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:20 pm | 15:03 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:12 am | 9:29 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:28 am | 10:14 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:32 am | 11:10 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 5:36 am | 05/17/2026 10:23 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |