Weather Panduru long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Panduru for ten days.
Thursday, May 21
18 / 14°C
| 11.4 mm | 17 km/h |
| 16 °C | 15 °C | 3 am | |
| 17 °C | 17 °C | 9 am | |
| 18 °C | 19 °C | 3 pm | |
| 14 °C | 15 °C | 9 pm |
sunrise 5:31 am
sunset 8:33 pm
HOURLY
sunset 8:33 pm
|
|
|
|
Weather forecast Panduru, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 05/21/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.2 mm | 7.3 m/s26 km/h north-northwest |
1009 hPa | 90 % | 13 °C | 23 % | 0% | 3% | 0% | 20% | |
| 9 AM
2 AM
| heavy rain | 17 °C 17 °C |
8.5 mm | 7.4 m/s27 km/h north-northwest |
1010 hPa | 84 % | 14 °C | 100 % | 0% | 100% | 67% | 14% | |
| 3 PM
8 AM
| rain | 18 °C 19 °C |
2.7 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northeast |
1011 hPa | 93 % | 16 °C | 100 % | 0% | 100% | 98% | 98% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h southwest |
1013 hPa | 96 % | 13 °C | 61 % | 0% | 10% | 0% | 57% | |
Friday 05/22/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1014 hPa | 97 % | 12 °C | 36 % | 0% | 4% | 21% | 16% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.1 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northwest |
1015 hPa | 84 % | 14 °C | 84 % | 0% | 56% | 6% | 60% | |
| 3 PM
8 AM
| rain showers | 23 °C 24 °C |
1.2 mm | 4.3 m/s15 km/h north |
1014 hPa | 64 % | 15 °C | 21 % | 0% | 4% | 1% | 17% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northwest |
1014 hPa | 92 % | 14 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
Panduru, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 44.6953; 28.6405
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Panduru, Romania. Weather forecast Panduru.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Panduru is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Panduru
data are always in the local timeSun and light
May 21, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:31 am | 8:33 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:02 pm | 15:02 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:55 am | 9:09 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:12 am | 9:52 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:19 am | 10:46 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/21/2026 9:56 am | 05/22/2026 1:25 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |