Weather Panduru tomorrow
| 15 °C | 14 °C | 9 am | |
| 17 °C | 16 °C | 12 pm | |
| 17 °C | 16 °C | 3 pm | |
| 12 °C | 11 °C | 9 pm |
sunrise 5:36 am
sunset 8:28 pm
HOURLY
sunset 8:28 pm
Weather forecast Panduru May 16, 2026
During the day morning clear, in the afternoon initially clear, later cloudy. The highest temperature 17 °C. At night rain. The lowest temperature 9 °C. Total rainfall 2.5 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Panduru, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h south-southwest |
1009 hPa | 87 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southwest |
1009 hPa | 90 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southwest |
1009 hPa | 91 % | 8 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south |
1009 hPa | 92 % | 8 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south |
1009 hPa | 93 % | 8 °C | 3 % | 0% | 1% | 0% | 1% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1009 hPa | 94 % | 8 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southeast |
1009 hPa | 94 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southeast |
1009 hPa | 90 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south-southeast |
1009 hPa | 83 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south-southeast |
1009 hPa | 76 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h south-southeast |
1009 hPa | 71 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h south-southeast |
1009 hPa | 68 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h south-southeast |
1008 hPa | 67 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h southeast |
1008 hPa | 65 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h southeast |
1008 hPa | 64 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h southeast |
1007 hPa | 65 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h southeast |
1007 hPa | 65 % | 9 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 5 PM
10 AM
| partly cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h southeast |
1006 hPa | 68 % | 9 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h southeast |
1006 hPa | 72 % | 9 °C | 87 % | 0% | 0% | 0% | 87% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h southeast |
1006 hPa | 78 % | 10 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h southeast |
1006 hPa | 82 % | 9 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h southeast |
1006 hPa | 84 % | 9 °C | 18 % | 0% | 0% | 0% | 18% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h southeast |
1005 hPa | 85 % | 9 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 11 PM
4 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h southeast |
1005 hPa | 84 % | 9 °C | 61 % | 0% | 0% | 0% | 61% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h southeast |
1005 hPa | 81 % | 8 °C | 99 % | 0% | 9% | 10% | 99% | |
| 1 AM
6 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h southeast |
1005 hPa | 79 % | 8 °C | 85 % | 0% | 6% | 6% | 84% | |
| 2 AM
7 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h southeast |
1004 hPa | 79 % | 8 °C | 87 % | 0% | 7% | 57% | 82% | |
| 3 AM
8 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h southeast |
1004 hPa | 80 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 57% | 100% | |
| 4 AM
9 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h southeast |
1003 hPa | 81 % | 8 °C | 99 % | 0% | 0% | 94% | 93% | |
| 5 AM
10 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-southeast |
1003 hPa | 83 % | 8 °C | 95 % | 0% | 0% | 78% | 86% | |
| 6 AM
11 PM
| rain | 12 °C 11 °C |
0.4 mm | 4.8 m/s17 km/h east-southeast |
1003 hPa | 84 % | 9 °C | 99 % | 0% | 0% | 79% | 97% | |
| 7 AM
12 AM
| rain | 12 °C 11 °C |
0.8 mm | 4.8 m/s17 km/h east-southeast |
1003 hPa | 86 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 93% | |
| 8 AM
1 AM
| heavy rain | 12 °C 11 °C |
1.4 mm | 4.7 m/s17 km/h east-southeast |
1003 hPa | 91 % | 10 °C | 100 % | 0% | 1% | 100% | 100% | |
| 9 AM
2 AM
| heavy rain | 12 °C 11 °C |
1.7 mm | 4.9 m/s18 km/h east-southeast |
1003 hPa | 93 % | 10 °C | 100 % | 0% | 39% | 100% | 100% | |
| 10 AM
3 AM
| heavy rain | 12 °C 11 °C |
2.7 mm | 4.5 m/s16 km/h east-southeast |
1003 hPa | 94 % | 11 °C | 100 % | 0% | 70% | 100% | 100% | |
| 11 AM
4 AM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
3.6 mm | 3.3 m/s12 km/h east-southeast |
1004 hPa | 93 % | 11 °C | 100 % | 0% | 82% | 100% | 100% | |
| 12 PM
5 AM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
2.9 mm | 3.6 m/s13 km/h east |
1004 hPa | 92 % | 10 °C | 100 % | 0% | 99% | 100% | 98% | |
| 1 PM
6 AM
| rain | 12 °C 11 °C |
0.4 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1004 hPa | 93 % | 10 °C | 100 % | 0% | 4% | 100% | 99% | |
| 2 PM
7 AM
| light rain | 13 °C 13 °C |
0.1 mm | 3.5 m/s13 km/h east-northeast |
1004 hPa | 88 % | 11 °C | 100 % | 0% | 8% | 97% | 96% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.1 mm | 4.0 m/s14 km/h east-northeast |
1004 hPa | 81 % | 10 °C | 100 % | 0% | 16% | 93% | 99% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north |
1005 hPa | 87 % | 9 °C | 100 % | 0% | 55% | 100% | 0% | |
Panduru, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 44.6953; 28.6405
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Panduru, Romania. Weather forecast Panduru.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Panduru is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Panduru
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:36 am | 8:28 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:01 pm | 14:52 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:01 am | 9:03 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:19 am | 9:45 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:28 am | 10:36 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 4:45 am | 05/16/2026 8:32 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |