Weather Moara Nouă, Prahova County week
Weather forecast for Moara Nouă, Prahova County for this and next week.
Tuesday, May 19
23 / 11°C
| 0.7 mm | 5 km/h |
| 11 °C | 10 °C | 3 am | |
| 17 °C | 18 °C | 9 am | |
| 23 °C | 24 °C | 3 pm | |
| 16 °C | 18 °C | 9 pm |
sunrise 5:42 am
sunset 8:42 pm
HOURLY
sunset 8:42 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Moara Nouă, Prahova County, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 05/19/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1013 hPa | 93 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 17 °C 18 °C |
0.2 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northwest |
1014 hPa | 78 % | 13 °C | 21 % | 0% | 21% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| light rain showers | 23 °C 24 °C |
0.5 mm | 1.3 m/s5 km/h southwest |
1013 hPa | 55 % | 13 °C | 43 % | 0% | 33% | 14% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northwest |
1013 hPa | 89 % | 14 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
Wednesday 05/20/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1013 hPa | 81 % | 10 °C | 65 % | 0% | 2% | 0% | 64% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 19 °C 20 °C |
0.1 mm | 0.9 m/s3 km/h west-southwest |
1013 hPa | 69 % | 13 °C | 100 % | 0% | 14% | 100% | 96% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 23 °C 24 °C |
0.2 mm | 1.8 m/s6 km/h west-northwest |
1012 hPa | 58 % | 14 °C | 96 % | 0% | 10% | 43% | 94% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1012 hPa | 75 % | 13 °C | 18 % | 0% | 14% | 2% | 1% | |
Moara Nouă, Prahova County, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 44.9494; 26.1086
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 859
Altitude: 129 m
The administrative part:
- Prahova, Ploieşti
- Comuna Berceni, Berceni, Prahova County
Something wrong, something missing?
Weather Moara Nouă, Prahova County, Romania. Weather forecast Moara Nouă, Prahova County.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Moara Nouă, Prahova County is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Moara Nouă, Prahova County
data are always in the local timeSun and light
May 19, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:42 am | 8:42 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:12 pm | 15:00 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:06 am | 9:17 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:23 am | 10:01 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:30 am | 10:54 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/19/2026 7:28 am | 05/20/2026 12:20 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |