Weather Moara Nouă, Prahova County week
Weather forecast for Moara Nouă, Prahova County for this and next week.
Saturday, May 16
23 / 10°C
| 17.1 mm | 21 km/h |
| 17 °C | 17 °C | 9 am | |
| 21 °C | 21 °C | 12 pm | |
| 23 °C | 23 °C | 3 pm | |
| 14 °C | 14 °C | 9 pm |
sunrise 5:45 am
sunset 8:39 pm
HOURLY
sunset 8:39 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Moara Nouă, Prahova County, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north |
1007 hPa | 78 % | 9 °C | 25 % | 0% | 0% | 1% | 25% | |
| 1 AM
6 PM
| partly cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north |
1007 hPa | 84 % | 9 °C | 20 % | 0% | 0% | 0% | 19% | |
| 2 AM
7 PM
| partly cloudy | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north |
1007 hPa | 90 % | 9 °C | 21 % | 0% | 1% | 0% | 19% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north |
1006 hPa | 91 % | 8 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north |
1006 hPa | 92 % | 8 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north |
1006 hPa | 90 % | 8 °C | 6 % | 0% | 0% | 0% | 6% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northeast |
1006 hPa | 89 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1006 hPa | 80 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northeast |
1006 hPa | 74 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1006 hPa | 63 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1005 hPa | 61 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1005 hPa | 58 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| clear | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-southeast |
1004 hPa | 55 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| clear | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-southeast |
1004 hPa | 51 % | 11 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 2 PM
7 AM
| partly cloudy | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-southeast |
1003 hPa | 48 % | 11 °C | 21 % | 0% | 3% | 0% | 18% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east-southeast |
1002 hPa | 47 % | 11 °C | 90 % | 0% | 8% | 3% | 89% | |
| 4 PM
9 AM
| light rain | 23 °C 22 °C |
0.2 mm | 5.7 m/s21 km/h east-southeast |
1001 hPa | 49 % | 11 °C | 100 % | 0% | 8% | 24% | 100% | |
| 5 PM
10 AM
| heavy rain | 20 °C 20 °C |
2.2 mm | 5.9 m/s21 km/h southeast |
1000 hPa | 61 % | 12 °C | 100 % | 0% | 17% | 51% | 100% | |
| 6 PM
11 AM
| heavy rain | 16 °C 17 °C |
4.3 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1001 hPa | 89 % | 14 °C | 100 % | 0% | 8% | 68% | 100% | |
| 7 PM
12 PM
| rain | 15 °C 15 °C |
0.9 mm | 4.9 m/s18 km/h east-northeast |
1001 hPa | 96 % | 14 °C | 99 % | 0% | 53% | 85% | 81% | |
| 8 PM
1 PM
| heavy rain | 15 °C 15 °C |
4.3 mm | 5.2 m/s19 km/h east-northeast |
1001 hPa | 95 % | 14 °C | 93 % | 0% | 64% | 29% | 75% | |
| 9 PM
2 PM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
2.1 mm | 4.6 m/s17 km/h northeast |
1001 hPa | 98 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 64% | 94% | |
| 10 PM
3 PM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
1.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-northeast |
1001 hPa | 96 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 24% | 100% | |
| 11 PM
4 PM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
2.1 mm | 5.2 m/s19 km/h east |
1001 hPa | 95 % | 13 °C | 100 % | 0% | 90% | 86% | 100% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.9 mm | 5.4 m/s19 km/h east |
1000 hPa | 95 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 75% | 100% | |
| 1 AM
6 PM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.5 mm | 5.9 m/s21 km/h east-northeast |
1000 hPa | 95 % | 11 °C | 100 % | 0% | 96% | 22% | 100% | |
| 2 AM
7 PM
| rain | 12 °C 11 °C |
0.6 mm | 6.2 m/s22 km/h east-northeast |
1000 hPa | 95 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 24% | 98% | |
| 3 AM
8 PM
| heavy rain | 12 °C 11 °C |
1.0 mm | 6.2 m/s22 km/h east-northeast |
1000 hPa | 95 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 45% | 96% | |
| 4 AM
9 PM
| heavy rain | 12 °C 11 °C |
1.5 mm | 6.3 m/s23 km/h east-northeast |
999 hPa | 95 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 97% | |
| 5 AM
10 PM
| heavy rain | 11 °C 10 °C |
3.3 mm | 6.4 m/s23 km/h east-northeast |
999 hPa | 96 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 62% | |
| 6 AM
11 PM
| heavy rain | 11 °C 10 °C |
5.3 mm | 6.9 m/s25 km/h east-northeast |
999 hPa | 95 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 97% | |
| 7 AM
12 AM
| heavy rain | 11 °C 10 °C |
4.0 mm | 6.2 m/s22 km/h east-northeast |
1000 hPa | 95 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 98% | |
| 8 AM
1 AM
| heavy rain | 11 °C 10 °C |
2.3 mm | 5.6 m/s20 km/h east-northeast |
1000 hPa | 94 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 9 AM
2 AM
| heavy rain | 11 °C 10 °C |
2.1 mm | 5.8 m/s21 km/h east-northeast |
1000 hPa | 94 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 10 AM
3 AM
| heavy rain | 11 °C 10 °C |
1.3 mm | 5.7 m/s21 km/h east-northeast |
1001 hPa | 94 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 90% | |
| 11 AM
4 AM
| rain | 12 °C 11 °C |
0.7 mm | 5.6 m/s20 km/h east-northeast |
1002 hPa | 93 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 6% | |
| 12 PM
5 AM
| rain | 12 °C 11 °C |
0.4 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1002 hPa | 92 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 19% | |
| 1 PM
6 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h northeast |
1003 hPa | 90 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 42% | |
| 2 PM
7 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h northeast |
1003 hPa | 86 % | 10 °C | 100 % | 0% | 85% | 100% | 75% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h northeast |
1004 hPa | 82 % | 10 °C | 100 % | 0% | 92% | 100% | 89% | |
| 4 PM
9 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h northeast |
1004 hPa | 65 % | 7 °C | 98 % | 0% | 81% | 93% | 64% | |
| 5 PM
10 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h northeast |
1005 hPa | 63 % | 7 °C | 100 % | 0% | 32% | 100% | 32% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1005 hPa | 59 % | 6 °C | 83 % | 0% | 1% | 53% | 60% | |
| 7 PM
12 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1005 hPa | 61 % | 6 °C | 100 % | 0% | 1% | 100% | 31% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northwest |
1006 hPa | 69 % | 7 °C | 100 % | 0% | 4% | 100% | 55% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west-northwest |
1006 hPa | 70 % | 7 °C | 100 % | 0% | 6% | 100% | 88% | |
| 10 PM
3 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h west-northwest |
1006 hPa | 70 % | 7 °C | 100 % | 0% | 2% | 100% | 20% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h west-northwest |
1006 hPa | 78 % | 9 °C | 100 % | 0% | 9% | 100% | 2% | |
Moara Nouă, Prahova County, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 44.9494; 26.1086
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 859
Altitude: 129 m
The administrative part:
- Prahova, Ploieşti
- Comuna Berceni, Berceni, Prahova County
Something wrong, something missing?
Weather Moara Nouă, Prahova County, Romania. Weather forecast Moara Nouă, Prahova County.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Moara Nouă, Prahova County is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Moara Nouă, Prahova County
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:45 am | 8:39 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:11 pm | 14:53 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:10 am | 9:14 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:27 am | 9:56 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:36 am | 10:48 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 4:55 am | 05/16/2026 8:44 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |