Weather Izvoru Crişului tomorrow
| 8 °C | 5 °C | 9 am | |
| 12 °C | 10 °C | 12 pm | |
| 14 °C | 11 °C | 3 pm | |
| 8 °C | 4 °C | 9 pm |
sunrise 6:15 am
sunset 8:35 pm
HOURLY
sunset 8:35 pm
Weather forecast Izvoru Crişului April 29, 2026
During the day morning cloudy, later morning partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later clear. The highest temperature 14 °C. At night overcast. The lowest temperature 1 °C. Total rainfall 0.5 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Izvoru Crişului, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1020 hPa | 57 % | 0 °C | 48 % | 0% | 0% | 37% | 25% | |
| 1 AM
6 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southwest |
1020 hPa | 58 % | -1 °C | 64 % | 0% | 0% | 60% | 26% | |
| 2 AM
7 PM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south |
1020 hPa | 65 % | 0 °C | 76 % | 0% | 0% | 68% | 54% | |
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southeast |
1020 hPa | 67 % | -1 °C | 19 % | 0% | 0% | 2% | 18% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1019 hPa | 73 % | -1 °C | 67 % | 0% | 0% | 0% | 67% | |
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1019 hPa | 81 % | -1 °C | 91 % | 0% | 0% | 0% | 91% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south |
1019 hPa | 87 % | -1 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 7 AM
12 AM
| overcast | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southwest |
1019 hPa | 83 % | 0 °C | 98 % | 0% | 0% | 19% | 97% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southwest |
1020 hPa | 74 % | 0 °C | 84 % | 0% | 0% | 57% | 64% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northwest |
1020 hPa | 61 % | 0 °C | 78 % | 0% | 0% | 47% | 58% | |
| 10 AM
3 AM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1020 hPa | 55 % | 1 °C | 83 % | 0% | 0% | 66% | 51% | |
| 11 AM
4 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1020 hPa | 50 % | 1 °C | 64 % | 0% | 0% | 64% | 1% | |
| 12 PM
5 AM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1019 hPa | 46 % | 0 °C | 31 % | 0% | 0% | 31% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1019 hPa | 42 % | 0 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northwest |
1018 hPa | 39 % | 0 °C | 8 % | 0% | 0% | 2% | 6% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northwest |
1018 hPa | 35 % | -1 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northwest |
1018 hPa | 33 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north-northwest |
1018 hPa | 33 % | -2 °C | 6 % | 0% | 3% | 5% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h north-northwest |
1018 hPa | 33 % | -3 °C | 6 % | 0% | 4% | 5% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| clear | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h north-northwest |
1019 hPa | 32 % | -5 °C | 3 % | 0% | 1% | 3% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| clear | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northwest |
1019 hPa | 35 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northwest |
1020 hPa | 37 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northwest |
1021 hPa | 44 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-northwest |
1021 hPa | 51 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west-northwest |
1022 hPa | 57 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-northwest |
1022 hPa | 63 % | -3 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-northwest |
1022 hPa | 67 % | -3 °C | 7 % | 0% | 3% | 4% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
1022 hPa | 72 % | -2 °C | 25 % | 0% | 3% | 21% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
1022 hPa | 74 % | -2 °C | 81 % | 0% | 14% | 77% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| overcast | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1022 hPa | 73 % | -2 °C | 100 % | 0% | 39% | 100% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| light sleet | 2 °C -1 °C |
0.1 mm | 2.1 m/s8 km/h west-northwest |
1023 hPa | 73 % | -1 °C | 100 % | 0% | 93% | 100% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| light sleet | 2 °C -1 °C |
0.1 mm | 2.3 m/s8 km/h west-northwest |
1023 hPa | 77 % | -1 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| light sleet | 2 °C -1 °C |
0.1 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1023 hPa | 79 % | 0 °C | 100 % | 0% | 83% | 100% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| rain | 3 °C 1 °C |
1.1 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1023 hPa | 80 % | 0 °C | 94 % | 0% | 39% | 93% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.2 mm | 2.9 m/s10 km/h northeast |
1024 hPa | 48 % | -1 °C | 46 % | 0% | 30% | 35% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h north |
1024 hPa | 54 % | -2 °C | 29 % | 0% | 0% | 29% | 0% | |
Izvoru Crişului, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 46.8333; 23.1000
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 1 638
Altitude: 626 m
The administrative part:
- Judeţul Cluj, Kluž
- Comuna Izvoru Crişului, Izvoru Crişului
Something wrong, something missing?
Weather Izvoru Crişului, Romania. Weather forecast Izvoru Crişului.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Izvoru Crişului is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Izvoru Crişului
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:15 am | 8:35 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:24 pm | 14:19 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:41 am | 9:09 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5 am | 9:50 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:13 am | 10:37 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:21 pm | 04/29/2026 5:01 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |