Weather Izvoru Crişului long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Izvoru Crişului for ten days.
Sunday, May 3
17 / 4°C
| 0.0 mm | 4 km/h |
| 4 °C | 1 °C | 3 am | |
| 10 °C | 9 °C | 9 am | |
| 17 °C | 16 °C | 3 pm | |
| 12 °C | 11 °C | 9 pm |
sunrise 6:09 am
sunset 8:40 pm
HOURLY
sunset 8:40 pm
|
|
|
|
Weather forecast Izvoru Crişului, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1023 hPa | 77 % | 0 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-southeast |
1023 hPa | 61 % | 3 °C | 9 % | 0% | 0% | 2% | 8% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1020 hPa | 40 % | 3 °C | 50 % | 0% | 0% | 0% | 50% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h west-southwest |
1018 hPa | 57 % | 4 °C | 15 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1019 hPa | 72 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h west |
1019 hPa | 56 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1017 hPa | 34 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1016 hPa | 55 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Izvoru Crişului, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 46.8333; 23.1000
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 1 638
Altitude: 626 m
The administrative part:
- Judeţul Cluj, Kluž
- Comuna Izvoru Crişului, Izvoru Crişului
Something wrong, something missing?
Weather Izvoru Crişului, Romania. Weather forecast Izvoru Crişului.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Izvoru Crişului is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Izvoru Crişului
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:09 am | 8:40 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:24 pm | 14:31 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:34 am | 9:15 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:53 am | 9:57 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:04 am | 10:46 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 9:58 pm | 05/03/2026 6:25 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |