Weather Iazurile long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Iazurile for ten days.
Friday, May 1
12 / 5°C
| 0.3 mm | 20 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast Iazurile, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north |
1023 hPa | 76 % | 2 °C | 10 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north |
1023 hPa | 75 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1023 hPa | 77 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1023 hPa | 76 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.3 mm | 4.5 m/s16 km/h north |
1023 hPa | 65 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h north-northeast |
1023 hPa | 40 % | 0 °C | 90 % | 0% | 7% | 89% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1024 hPa | 50 % | 0 °C | 93 % | 0% | 8% | 93% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northwest |
1024 hPa | 77 % | 1 °C | 30 % | 0% | 1% | 30% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.2 mm | 3.2 m/s12 km/h north |
1023 hPa | 63 % | 2 °C | 73 % | 0% | 16% | 72% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h northeast |
1022 hPa | 42 % | 0 °C | 75 % | 0% | 29% | 74% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-southeast |
1021 hPa | 69 % | 2 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
Iazurile, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 45.0216; 28.9428
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 1 125
Altitude: 3 m
The administrative part:
- Tulcea, Tulcea
- Comuna Valea Nucarilor, Valea Nucarilor
Something wrong, something missing?
Weather Iazurile, Romania. Weather forecast Iazurile.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Iazurile is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Iazurile
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:53 am | 8:09 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:01 pm | 14:16 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:20 am | 8:43 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:41 am | 9:22 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:56 am | 10:07 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:10 pm | 05/01/2026 5:17 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |