Weather Iazurile long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Iazurile for ten days.
Sunday, May 3
8 / 7°C
| 8.5 mm | 17 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast Iazurile, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| rain | 8 °C 6 °C |
1.1 mm | 3.8 m/s14 km/h west |
1015 hPa | 91 % | 6 °C | 100 % | 0% | 88% | 100% | 94% | |
| 9 AM
2 AM
| heavy rain showers | 7 °C 5 °C |
6.7 mm | 5.4 m/s19 km/h north |
1015 hPa | 82 % | 4 °C | 70 % | 0% | 53% | 44% | 31% | |
| 3 PM
8 AM
| light rain | 8 °C 6 °C |
0.7 mm | 4.8 m/s17 km/h northeast |
1017 hPa | 89 % | 6 °C | 100 % | 0% | 81% | 100% | 100% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northwest |
1017 hPa | 84 % | 5 °C | 39 % | 0% | 34% | 14% | 0% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1017 hPa | 81 % | 4 °C | 91 % | 0% | 18% | 91% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1018 hPa | 74 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 99% | 96% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northwest |
1017 hPa | 61 % | 4 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 94% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west |
1017 hPa | 77 % | 5 °C | 91 % | 0% | 1% | 72% | 66% | |
Iazurile, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 45.0216; 28.9428
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 1 125
Altitude: 3 m
The administrative part:
- Tulcea, Tulcea
- Comuna Valea Nucarilor, Valea Nucarilor
Something wrong, something missing?
Weather Iazurile, Romania. Weather forecast Iazurile.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Iazurile is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Iazurile
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:50 am | 8:12 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:01 pm | 14:21 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:17 am | 8:45 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:37 am | 9:25 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:52 am | 10:11 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 9:25 pm | 05/03/2026 6:09 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |