Weather Truia tomorrow
Weather forecast Truia April 30, 2026
During the day morning heavy rain, in the afternoon overcast, in the evening light rain. The highest temperature 7 °C. Total rainfall 23.0 mm. At night rain. The lowest temperature 3 °C. Total rainfall 1.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Truia, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| heavy rain | 9 °C 9 °C |
12.7 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southeast |
1013 hPa | 99 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| heavy rain | 6 °C 5 °C |
9.2 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1015 hPa | 98 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.4 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1017 hPa | 82 % | 4 °C | 100 % | 0% | 100% | 99% | 93% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain | 6 °C 4 °C |
0.7 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1017 hPa | 87 % | 3 °C | 100 % | 0% | 99% | 96% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| rain | 4 °C 2 °C |
1.1 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1018 hPa | 94 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 3 °C 1 °C |
1.4 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1017 hPa | 88 % | 1 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 4 °C 2 °C |
2.8 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1017 hPa | 75 % | 0 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain | 3 °C 1 °C |
0.7 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northeast |
1017 hPa | 86 % | 1 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
Truia, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 46.5243; 12.7914
Time zone: Europe / Rome
Population: 36
Altitude: 724 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Truia, Republic of Italy. Weather forecast Truia.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Truia is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Truia
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:56 am | 8:16 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:06 pm | 14:20 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:22 am | 8:51 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:41 am | 9:31 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:54 am | 10:19 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:13 pm | 04/30/2026 5 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |