Weather Truia today
Weather forecast Truia April 29, 2026
During the day morning rain, later morning heavy rain, in the afternoon rain. The highest temperature 10 °C. Total rainfall 18.5 mm. At night heavy rain. The lowest temperature 6 °C. Total rainfall 12.7 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Truia, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| rain | 9 °C 9 °C |
4.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1012 hPa | 100 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 94% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| heavy rain | 10 °C 10 °C |
7.2 mm | 0.4 m/s1 km/h southeast |
1012 hPa | 96 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 10 °C 10 °C |
3.2 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southeast |
1012 hPa | 97 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 99% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 9 °C 8 °C |
4.1 mm | 0.5 m/s2 km/h north |
1012 hPa | 95 % | 8 °C | 100 % | 0% | 73% | 100% | 100% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| heavy rain | 9 °C 9 °C |
12.7 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southeast |
1013 hPa | 99 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| heavy rain | 6 °C 5 °C |
9.2 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1015 hPa | 98 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.4 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1017 hPa | 82 % | 4 °C | 100 % | 0% | 100% | 99% | 93% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain | 6 °C 4 °C |
0.7 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1017 hPa | 87 % | 3 °C | 100 % | 0% | 99% | 96% | 0% | |
Truia, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 46.5243; 12.7914
Time zone: Europe / Rome
Population: 36
Altitude: 724 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Truia, Republic of Italy. Weather forecast Truia.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Truia is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Truia
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Truia
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:57 am | 8:15 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:06 pm | 14:18 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:23 am | 8:49 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:43 am | 9:30 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:57 am | 10:17 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:04 pm | 04/29/2026 4:43 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |