Weather Il Pagliarone today
| 23 °C | 22 °C | 4 pm | |
| 21 °C | 20 °C | 6 pm | |
| 18 °C | 18 °C | 8 pm | |
| 16 °C | 16 °C | 10 pm |
sunrise 5:59 am
sunset 7:45 pm
HOURLY
sunset 7:45 pm
Weather forecast Il Pagliarone April 29, 2026
Afternoon in the afternoon clear, in the evening initially clear, later cloudy. The highest temperature 25 °C. At night rain. The lowest temperature 16 °C. Total rainfall 1.7 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Il Pagliarone, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 9 AM
3 AM
| clear | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1016 hPa | 47 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southeast |
1016 hPa | 39 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1016 hPa | 35 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 25 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1016 hPa | 36 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 25 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southwest |
1015 hPa | 41 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 25 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southwest |
1015 hPa | 39 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 25 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west-southwest |
1015 hPa | 37 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h west-southwest |
1015 hPa | 38 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west |
1015 hPa | 39 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west |
1015 hPa | 45 % | 8 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1015 hPa | 59 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north |
1015 hPa | 62 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north |
1015 hPa | 64 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1016 hPa | 64 % | 9 °C | 71 % | 0% | 0% | 0% | 71% | |
| 11 PM
5 PM
| partly cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northwest |
1016 hPa | 64 % | 9 °C | 37 % | 0% | 0% | 4% | 35% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| partly cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north |
1016 hPa | 65 % | 8 °C | 26 % | 0% | 0% | 9% | 19% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north |
1016 hPa | 66 % | 8 °C | 87 % | 0% | 0% | 13% | 85% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north |
1015 hPa | 66 % | 8 °C | 91 % | 0% | 0% | 25% | 89% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north |
1015 hPa | 67 % | 8 °C | 70 % | 0% | 0% | 37% | 56% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north |
1015 hPa | 68 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 28% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1015 hPa | 71 % | 9 °C | 76 % | 0% | 0% | 70% | 18% | |
| 6 AM
12 AM
| rain | 14 °C 13 °C |
0.4 mm | 2.3 m/s8 km/h north |
1015 hPa | 73 % | 9 °C | 88 % | 0% | 0% | 25% | 82% | |
| 7 AM
1 AM
| heavy rain | 14 °C 13 °C |
1.3 mm | 2.3 m/s8 km/h north |
1016 hPa | 74 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 73% | 98% | |
| 8 AM
2 AM
| fog | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northeast |
1016 hPa | 91 % | 13 °C | 100 % | 28% | 45% | 75% | 99% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1016 hPa | 88 % | 14 °C | 91 % | 0% | 4% | 74% | 78% | |
| 10 AM
4 AM
| partly cloudy | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east |
1016 hPa | 70 % | 13 °C | 23 % | 0% | 0% | 17% | 7% | |
| 11 AM
5 AM
| partly cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1016 hPa | 58 % | 12 °C | 20 % | 0% | 1% | 18% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| partly cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southwest |
1016 hPa | 55 % | 13 °C | 34 % | 0% | 3% | 32% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| heavy rain showers | 23 °C 24 °C |
5.6 mm | 3.3 m/s12 km/h southwest |
1015 hPa | 57 % | 13 °C | 58 % | 0% | 19% | 51% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-southwest |
1016 hPa | 69 % | 14 °C | 89 % | 0% | 14% | 77% | 50% | |
| 3 PM
9 AM
| rain | 19 °C 20 °C |
0.3 mm | 4.1 m/s15 km/h east-southeast |
1016 hPa | 75 % | 14 °C | 96 % | 0% | 21% | 96% | 3% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1015 hPa | 77 % | 14 °C | 53 % | 0% | 48% | 9% | 2% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-southeast |
1015 hPa | 74 % | 14 °C | 27 % | 0% | 20% | 7% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| rain | 19 °C 20 °C |
0.8 mm | 4.3 m/s15 km/h southeast |
1015 hPa | 76 % | 14 °C | 96 % | 0% | 43% | 93% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| rain | 17 °C 18 °C |
0.3 mm | 3.5 m/s13 km/h southeast |
1015 hPa | 86 % | 14 °C | 96 % | 0% | 56% | 88% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1015 hPa | 90 % | 14 °C | 50 % | 0% | 35% | 29% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| light rain | 15 °C 16 °C |
0.1 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1016 hPa | 92 % | 13 °C | 95 % | 0% | 32% | 94% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1016 hPa | 90 % | 13 °C | 85 % | 0% | 38% | 71% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-northeast |
1017 hPa | 90 % | 12 °C | 64 % | 0% | 53% | 35% | 0% | |
Il Pagliarone, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 38.9000; 16.2500
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Il Pagliarone, Republic of Italy. Weather forecast Il Pagliarone.
Il Pagliarone - weather nearby - bigger cities
Il Pagliarone - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Il Pagliarone is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Il Pagliarone
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Il Pagliarone
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:59 am | 7:45 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:52 pm | 13:46 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:30 am | 8:14 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:56 am | 8:48 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:19 am | 9:25 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:46 pm | 04/29/2026 4:36 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |