Weather Nocera Scalo the day after tomorrow
Weather forecast Nocera Scalo April 30, 2026
During the day clear, in the evening initially clear, later overcast. The highest temperature 23 °C. At night partly cloudy. The lowest temperature 14 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Nocera Scalo, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1015 hPa | 56 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-southeast |
1015 hPa | 66 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-southwest |
1015 hPa | 74 % | 17 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h north-northwest |
1016 hPa | 82 % | 14 °C | 89 % | 0% | 1% | 43% | 80% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1017 hPa | 78 % | 12 °C | 17 % | 0% | 3% | 9% | 9% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1018 hPa | 61 % | 8 °C | 100 % | 0% | 7% | 100% | 10% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.1 mm | 3.8 m/s14 km/h west-southwest |
1017 hPa | 60 % | 12 °C | 100 % | 0% | 1% | 100% | 75% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain showers | 17 °C 17 °C |
0.9 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1017 hPa | 68 % | 11 °C | 17 % | 0% | 2% | 17% | 0% | |
Nocera Scalo, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 39.0158; 16.1204
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Nocera Scalo, Republic of Italy. Weather forecast Nocera Scalo.
Nocera Scalo - weather nearby - bigger cities
Nocera Scalo - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Nocera Scalo is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Nocera Scalo
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:58 am | 7:47 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:52 pm | 13:48 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:29 am | 8:16 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:55 am | 8:50 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:18 am | 9:28 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 5:49 pm | 04/30/2026 4:59 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |