Weather Castiglione, Calabria today
Weather forecast Castiglione, Calabria April 28, 2026
During the day clear. The highest temperature 19 °C. At night cloudy. The lowest temperature 9 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Castiglione, Calabria, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h north-northeast |
1016 hPa | 60 % | 3 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northeast |
1015 hPa | 56 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-southwest |
1015 hPa | 54 % | 9 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h east-southeast |
1014 hPa | 81 % | 11 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1014 hPa | 90 % | 8 °C | 44 % | 0% | 21% | 0% | 28% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1013 hPa | 76 % | 9 °C | 97 % | 0% | 0% | 3% | 97% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southeast |
1012 hPa | 47 % | 9 °C | 5 % | 0% | 0% | 1% | 3% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1011 hPa | 64 % | 8 °C | 39 % | 0% | 0% | 0% | 39% | |
Castiglione, Calabria, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 38.9818; 16.1596
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Castiglione, Calabria, Republic of Italy. Weather forecast Castiglione, Calabria.
Castiglione, Calabria - weather nearby - bigger cities
Castiglione, Calabria - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Castiglione, Calabria is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Castiglione, Calabria
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Castiglione, Calabria
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:01 am | 7:45 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:52 pm | 13:44 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:31 am | 8:14 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:58 am | 8:48 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:21 am | 9:25 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:44 pm | 04/28/2026 4:14 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |