Weather Case San Francesco week
Weather forecast for Case San Francesco for this and next week.
Friday, May 1
20 / 10°C
| 0.0 mm | 12 km/h |
| 11 °C | 8 °C | 2 am | |
| 10 °C | 8 °C | 8 am | |
| 20 °C | 17 °C | 2 pm | |
| 17 °C | 15 °C | 8 pm |
sunrise 6:07 am
sunset 8:23 pm
HOURLY
sunset 8:23 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Case San Francesco, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1026 hPa | 43 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southeast |
1026 hPa | 43 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southeast |
1026 hPa | 45 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east |
1027 hPa | 56 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 20 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east |
1026 hPa | 28 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-southeast |
1024 hPa | 31 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1026 hPa | 48 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east |
1026 hPa | 45 % | 1 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1023 hPa | 26 % | 1 °C | 25 % | 0% | 0% | 0% | 25% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1020 hPa | 34 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Case San Francesco, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 44.8555; 10.5294
Time zone: Europe / Rome
Population: 24
Altitude: 25 m
The administrative part:
- Emilia-Romagna, Bologna
- Reggio Emilia, Reggio nell'Emilia
Something wrong, something missing?
Weather Case San Francesco, Republic of Italy. Weather forecast Case San Francesco.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Case San Francesco is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Case San Francesco
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:07 am | 8:23 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:14 pm | 14:15 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:34 am | 8:56 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:55 am | 9:35 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:11 am | 10:20 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:27 pm | 05/01/2026 5:32 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |