Weather Case San Francesco long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Case San Francesco for ten days.
Sunday, May 3
24 / 11°C
| 0.0 mm | 4 km/h |
| 11 °C | 10 °C | 2 am | |
| 13 °C | 12 °C | 8 am | |
| 24 °C | 23 °C | 2 pm | |
| 22 °C | 21 °C | 8 pm |
sunrise 6:04 am
sunset 8:25 pm
HOURLY
sunset 8:25 pm
|
|
|
|
Weather forecast Case San Francesco, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southwest |
1020 hPa | 73 % | 6 °C | 82 % | 0% | 0% | 0% | 82% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-southwest |
1019 hPa | 71 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north |
1017 hPa | 31 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 8% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west |
1015 hPa | 37 % | 6 °C | 98 % | 0% | 0% | 3% | 97% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west-northwest |
1016 hPa | 43 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 7% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southwest |
1017 hPa | 50 % | 4 °C | 97 % | 0% | 0% | 45% | 96% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 23 °C 21 °C |
0.9 mm | 0.7 m/s3 km/h southeast |
1016 hPa | 28 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 90% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-southwest |
1015 hPa | 51 % | 9 °C | 100 % | 0% | 18% | 100% | 100% | |
Case San Francesco, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 44.8555; 10.5294
Time zone: Europe / Rome
Population: 24
Altitude: 25 m
The administrative part:
- Emilia-Romagna, Bologna
- Reggio Emilia, Reggio nell'Emilia
Something wrong, something missing?
Weather Case San Francesco, Republic of Italy. Weather forecast Case San Francesco.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Case San Francesco is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Case San Francesco
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:04 am | 8:25 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:14 pm | 14:21 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:31 am | 8:58 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:52 am | 9:38 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:06 am | 10:24 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 9:42 pm | 05/03/2026 6:25 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |