Weather Case Culzoni today
Weather forecast Case Culzoni April 29, 2026
During the day morning partly cloudy, in the afternoon overcast, in the evening partly cloudy. The highest temperature 23 °C. At night the lowest temperature 12 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Case Culzoni, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southeast |
1013 hPa | 87 % | 8 °C | 16 % | 0% | 0% | 16% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east-southeast |
1012 hPa | 87 % | 9 °C | 20 % | 0% | 0% | 0% | 20% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1009 hPa | 42 % | 8 °C | 95 % | 0% | 2% | 3% | 95% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1008 hPa | 57 % | 10 °C | 18 % | 0% | 3% | 17% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east |
1010 hPa | 87 % | 11 °C | 26 % | 0% | 12% | 18% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 13 °C 14 °C |
0.1 mm | 0.5 m/s2 km/h east-southeast |
1009 hPa | 95 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 2% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h west-northwest |
1007 hPa | 51 % | 11 °C | 10 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1006 hPa | 65 % | 13 °C | 19 % | 0% | 2% | 18% | 0% | |
Case Culzoni, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 44.7138; 10.7898
Time zone: Europe / Rome
Population: 37
Altitude: 38 m
The administrative part:
- Emilia-Romagna, Bologna
- Reggio Emilia, Reggio nell'Emilia
Something wrong, something missing?
Weather Case Culzoni, Republic of Italy. Weather forecast Case Culzoni.
Case Culzoni - weather nearby - bigger cities
Case Culzoni - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Case Culzoni is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Case Culzoni
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Case Culzoni
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:09 am | 8:19 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:14 pm | 14:09 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:37 am | 8:52 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:58 am | 9:30 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:15 am | 10:14 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:12 pm | 04/29/2026 4:53 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |