Weather Casino Tirelli weekend
Weather forecast for Casino Tirelli for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day clear. Sunday during the day morning partly cloudy, later morning overcast.
Friday, May 1
19 / 7°C
| 0.0 mm | 9 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Casino Tirelli, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1026 hPa | 64 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south |
1027 hPa | 69 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1027 hPa | 71 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southwest |
1027 hPa | 73 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southwest |
1027 hPa | 72 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southwest |
1027 hPa | 72 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southwest |
1027 hPa | 73 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southwest |
1027 hPa | 75 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west |
1028 hPa | 73 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north |
1028 hPa | 59 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1028 hPa | 51 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
1028 hPa | 47 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-southeast |
1028 hPa | 42 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
1027 hPa | 39 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1027 hPa | 36 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1026 hPa | 34 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1026 hPa | 32 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1025 hPa | 32 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1025 hPa | 33 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1025 hPa | 39 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1025 hPa | 51 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southwest |
1027 hPa | 71 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southwest |
1026 hPa | 62 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east |
1023 hPa | 34 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-southeast |
1020 hPa | 49 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Casino Tirelli, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 44.7309; 10.7639
Time zone: Europe / Rome
Population: 33
Altitude: 36 m
The administrative part:
- Emilia-Romagna, Bologna
- Reggio Emilia, Reggio nell'Emilia
Something wrong, something missing?
Weather Casino Tirelli, Republic of Italy. Weather forecast Casino Tirelli.
Casino Tirelli - weather nearby - bigger cities
Casino Tirelli - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Casino Tirelli is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Casino Tirelli
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:06 am | 8:22 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:14 pm | 14:15 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:34 am | 8:54 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:55 am | 9:33 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:10 am | 10:18 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:26 pm | 05/01/2026 5:32 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |