Weather Casa Bernardello weekend
Weather forecast for Casa Bernardello for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day morning clear, in the afternoon initially clear, later partly cloudy, in the evening initially partly cloudy, later cloudy. Sunday during the day morning clear, in the afternoon initially clear, later partly cloudy, in the evening initially partly cloudy, later overcast.
Friday, May 1
21 / 15°C
| 0.6 mm | 26 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Casa Bernardello, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-northeast |
1016 hPa | 84 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-northeast |
1017 hPa | 81 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1016 hPa | 84 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1016 hPa | 82 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northwest |
1016 hPa | 84 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1016 hPa | 84 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1016 hPa | 83 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1017 hPa | 84 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-northwest |
1017 hPa | 76 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1018 hPa | 73 % | 13 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west |
1018 hPa | 71 % | 14 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| partly cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west-southwest |
1018 hPa | 70 % | 15 °C | 23 % | 0% | 23% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| partly cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h southwest |
1018 hPa | 72 % | 15 °C | 26 % | 0% | 24% | 10% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| partly cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h south |
1018 hPa | 68 % | 13 °C | 36 % | 0% | 22% | 27% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h south-southeast |
1018 hPa | 64 % | 13 °C | 29 % | 0% | 5% | 27% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h south |
1018 hPa | 65 % | 13 °C | 53 % | 0% | 40% | 29% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h south |
1018 hPa | 68 % | 13 °C | 63 % | 0% | 56% | 15% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h south-southeast |
1018 hPa | 66 % | 12 °C | 58 % | 0% | 53% | 13% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h south-southeast |
1018 hPa | 64 % | 11 °C | 99 % | 0% | 99% | 13% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h south-southeast |
1018 hPa | 66 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 7% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain showers | 17 °C 16 °C |
0.6 mm | 6.1 m/s22 km/h south-southeast |
1018 hPa | 68 % | 11 °C | 96 % | 0% | 96% | 4% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1021 hPa | 88 % | 12 °C | 6 % | 0% | 6% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northeast |
1021 hPa | 84 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h west |
1021 hPa | 53 % | 10 °C | 28 % | 0% | 0% | 28% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southeast |
1021 hPa | 59 % | 8 °C | 60 % | 0% | 6% | 58% | 0% | |
Casa Bernardello, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 36.9798; 14.6230
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Casa Bernardello, Republic of Italy. Weather forecast Casa Bernardello.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Casa Bernardello is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Casa Bernardello
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:07 am | 7:50 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:58 pm | 13:43 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:38 am | 8:19 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:05 am | 8:52 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:30 am | 9:27 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 6:54 pm | 05/01/2026 5:34 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |