Weather Casa Bernardello today
| 20 °C | 18 °C | 9 am | |
| 25 °C | 24 °C | 12 pm | |
| 25 °C | 25 °C | 3 pm | |
| 19 °C | 17 °C | 9 pm |
sunrise 6:09 am
sunset 7:48 pm
HOURLY
sunset 7:48 pm
Weather forecast Casa Bernardello April 29, 2026
During the day clear, in the evening initially clear, later cloudy. The highest temperature 25 °C. At night the lowest temperature 15 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Casa Bernardello, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east |
1015 hPa | 54 % | 6 °C | 81 % | 0% | 0% | 81% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-northeast |
1015 hPa | 56 % | 6 °C | 77 % | 0% | 0% | 77% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-northeast |
1015 hPa | 57 % | 6 °C | 45 % | 0% | 0% | 45% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east |
1016 hPa | 53 % | 7 °C | 32 % | 0% | 0% | 32% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h east |
1016 hPa | 50 % | 9 °C | 5 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h east-southeast |
1016 hPa | 45 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h southeast |
1016 hPa | 42 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 25 °C 24 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h south-southeast |
1016 hPa | 44 % | 11 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 1 PM
7 AM
| partly cloudy | 25 °C 24 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h south-southeast |
1015 hPa | 46 % | 13 °C | 16 % | 0% | 0% | 0% | 16% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 25 °C 25 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h south-southeast |
1015 hPa | 48 % | 13 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 3 PM
9 AM
| partly cloudy | 25 °C 25 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h south-southeast |
1015 hPa | 48 % | 13 °C | 25 % | 0% | 0% | 0% | 25% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 25 °C 25 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h southeast |
1014 hPa | 48 % | 13 °C | 4 % | 0% | 0% | 2% | 2% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 25 °C 25 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h southeast |
1014 hPa | 49 % | 13 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h southeast |
1014 hPa | 53 % | 13 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 7 PM
1 PM
| partly cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h southeast |
1013 hPa | 57 % | 13 °C | 23 % | 0% | 0% | 20% | 3% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h southeast |
1013 hPa | 58 % | 11 °C | 17 % | 0% | 0% | 14% | 3% | |
| 9 PM
3 PM
| partly cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h east-southeast |
1014 hPa | 54 % | 9 °C | 25 % | 0% | 0% | 22% | 3% | |
| 10 PM
4 PM
| partly cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h east-southeast |
1015 hPa | 53 % | 8 °C | 29 % | 0% | 0% | 28% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h east-southeast |
1015 hPa | 54 % | 8 °C | 99 % | 0% | 0% | 57% | 97% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h east |
1015 hPa | 58 % | 8 °C | 94 % | 0% | 0% | 19% | 93% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h east-northeast |
1015 hPa | 63 % | 9 °C | 98 % | 0% | 0% | 4% | 98% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east-northeast |
1015 hPa | 65 % | 9 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northeast |
1014 hPa | 67 % | 9 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-northeast |
1014 hPa | 68 % | 8 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east |
1014 hPa | 68 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1014 hPa | 69 % | 8 °C | 86 % | 0% | 0% | 0% | 86% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1014 hPa | 69 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east |
1014 hPa | 63 % | 9 °C | 19 % | 0% | 0% | 14% | 6% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1014 hPa | 58 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southwest |
1014 hPa | 57 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west-southwest |
1015 hPa | 56 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h southwest |
1014 hPa | 61 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h south-southwest |
1014 hPa | 70 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h south |
1014 hPa | 69 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h south-southwest |
1014 hPa | 70 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h south-southwest |
1014 hPa | 72 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southwest |
1013 hPa | 76 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west |
1014 hPa | 79 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northwest |
1014 hPa | 79 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north |
1014 hPa | 80 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1015 hPa | 80 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1016 hPa | 80 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1016 hPa | 84 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Casa Bernardello, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 36.9798; 14.6230
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Casa Bernardello, Republic of Italy. Weather forecast Casa Bernardello.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Casa Bernardello is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Casa Bernardello
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Casa Bernardello
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:09 am | 7:48 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:58 pm | 13:39 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:41 am | 8:17 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:08 am | 8:49 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:33 am | 9:25 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:52 pm | 04/29/2026 4:44 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |