Weather Orłowice week
Weather forecast for Orłowice for this and next week.
Saturday, May 2
22 / 12°C
| 0.0 mm | 1 km/h |
| 9 °C | 7 °C | 2 am | |
| 15 °C | 14 °C | 8 am | |
| 21 °C | 20 °C | 2 pm | |
| 14 °C | 13 °C | 8 pm |
sunrise 5:30 am
sunset 8:21 pm
HOURLY
sunset 8:21 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Orłowice, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southeast |
1026 hPa | 63 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southeast |
1024 hPa | 67 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h south-southwest |
1021 hPa | 37 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southeast |
1018 hPa | 52 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h south |
1017 hPa | 51 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south |
1015 hPa | 52 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1013 hPa | 32 % | 4 °C | 81 % | 0% | 0% | 0% | 81% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1011 hPa | 52 % | 6 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
Orłowice, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 50.9311; 15.3544
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 413 m
The administrative part:
- Lower Silesian Voivodeship, Wroclaw
- Powiat lwówecki, Gmina Lwówek Śląski
Something wrong, something missing?
Weather Orłowice, Poland. Weather forecast Orłowice.
Orłowice - weather nearby - bigger cities
Orłowice - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Orłowice is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Orłowice
data are always in the local timeSun and light
May 2, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:30 am | 8:21 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:55 pm | 14:51 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:51 am | 9 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:04 am | 9:48 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:04 am | 10:49 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/01/2026 8:37 pm | 05/02/2026 5:13 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |