Weather Orłowice tomorrow
Weather forecast Orłowice April 30, 2026
During the day clear. The highest temperature 12 °C. At night clear. The lowest temperature 6 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Orłowice, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1032 hPa | 51 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-southeast |
1032 hPa | 53 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1032 hPa | 57 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southeast |
1032 hPa | 61 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1032 hPa | 62 % | -5 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east |
1032 hPa | 61 % | -5 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1033 hPa | 59 % | -5 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1033 hPa | 60 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1033 hPa | 50 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north |
1033 hPa | 46 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north |
1033 hPa | 44 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north |
1033 hPa | 43 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northeast |
1032 hPa | 43 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northeast |
1032 hPa | 40 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northeast |
1031 hPa | 41 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northeast |
1031 hPa | 42 % | 0 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northeast |
1030 hPa | 42 % | 0 °C | 24 % | 0% | 10% | 11% | 11% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northeast |
1030 hPa | 43 % | 0 °C | 6 % | 0% | 3% | 0% | 3% | |
| 6 PM
12 PM
| partly cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1030 hPa | 44 % | 0 °C | 30 % | 0% | 1% | 0% | 28% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-northeast |
1029 hPa | 49 % | 0 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east |
1029 hPa | 57 % | 0 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 9 PM
3 PM
| partly cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southeast |
1030 hPa | 60 % | 0 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1030 hPa | 63 % | 0 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1030 hPa | 62 % | 0 °C | 6 % | 0% | 0% | 0% | 6% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1030 hPa | 55 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1030 hPa | 53 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1030 hPa | 53 % | -1 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| partly cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north |
1030 hPa | 55 % | 0 °C | 22 % | 0% | 0% | 1% | 21% | |
| 4 AM
10 PM
| partly cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north |
1030 hPa | 57 % | 0 °C | 24 % | 0% | 0% | 0% | 24% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north |
1030 hPa | 59 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1030 hPa | 61 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1030 hPa | 64 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1030 hPa | 59 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north |
1030 hPa | 56 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north |
1030 hPa | 50 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north |
1030 hPa | 47 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north |
1030 hPa | 47 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north |
1029 hPa | 47 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north |
1029 hPa | 48 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h northeast |
1026 hPa | 62 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Orłowice, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 50.9311; 15.3544
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 413 m
The administrative part:
- Lower Silesian Voivodeship, Wroclaw
- Powiat lwówecki, Gmina Lwówek Śląski
Something wrong, something missing?
Weather Orłowice, Poland. Weather forecast Orłowice.
Orłowice - weather nearby - bigger cities
Orłowice - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Orłowice is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Orłowice
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:33 am | 8:18 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:55 pm | 14:44 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:55 am | 8:57 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:09 am | 9:44 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:11 am | 10:43 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:09 pm | 04/30/2026 4:41 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |