Weather Okmiany long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Okmiany for ten days.
Friday, May 22
22 / 12°C
| 0.0 mm | 11 km/h |
| 12 °C | 12 °C | 2 am | |
| 15 °C | 15 °C | 8 am | |
| 22 °C | 21 °C | 2 pm | |
| 19 °C | 18 °C | 8 pm |
sunrise 4:56 am
sunset 8:51 pm
HOURLY
sunset 8:51 pm
|
|
|
|
Weather forecast Okmiany, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/22/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1029 hPa | 91 % | 10 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north |
1031 hPa | 76 % | 10 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northwest |
1031 hPa | 37 % | 6 °C | 52 % | 0% | 1% | 51% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north |
1030 hPa | 48 % | 8 °C | 49 % | 0% | 0% | 0% | 48% | |
Saturday 05/23/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1031 hPa | 76 % | 9 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northeast |
1032 hPa | 67 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1030 hPa | 43 % | 11 °C | 41 % | 0% | 0% | 0% | 41% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-northeast |
1028 hPa | 57 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Okmiany, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 51.2625; 15.7886
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 185 m
The administrative part:
- Lower Silesian Voivodeship, Wroclaw
- Powiat legnicki, Prochowice
Something wrong, something missing?
Weather Okmiany, Poland. Weather forecast Okmiany.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Okmiany is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Okmiany
data are always in the local timeSun and light
May 22, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:56 am | 8:51 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:53 pm | 15:55 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:12 am | 9:35 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:14 am | 10:34 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 1:27 am | 12:28 am |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/22/2026 10:49 am | 05/23/2026 1:58 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |