Weather Okmiany tomorrow
| 9 °C | 8 °C | 9 am | |
| 12 °C | 11 °C | 12 pm | |
| 14 °C | 12 °C | 3 pm | |
| 10 °C | 8 °C | 9 pm |
sunrise 5:04 am
sunset 8:43 pm
HOURLY
sunset 8:43 pm
Weather forecast Okmiany May 16, 2026
During the day morning overcast, later morning rain, in the afternoon initially rain, later cloudy. The highest temperature 15 °C. Total rainfall 2.3 mm. At night cloudy. The lowest temperature 5 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Okmiany, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h southeast |
1002 hPa | 87 % | 5 °C | 60 % | 0% | 26% | 43% | 16% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southwest |
1002 hPa | 89 % | 5 °C | 75 % | 0% | 10% | 22% | 64% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southwest |
1002 hPa | 92 % | 4 °C | 69 % | 0% | 1% | 34% | 53% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west |
1002 hPa | 95 % | 4 °C | 81 % | 0% | 3% | 16% | 76% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west |
1002 hPa | 96 % | 4 °C | 94 % | 0% | 4% | 48% | 92% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-northwest |
1002 hPa | 97 % | 4 °C | 92 % | 0% | 9% | 53% | 88% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-northwest |
1003 hPa | 95 % | 4 °C | 97 % | 0% | 14% | 82% | 92% | |
| 7 AM
1 AM
| rain | 8 °C 7 °C |
0.3 mm | 2.6 m/s9 km/h west |
1003 hPa | 86 % | 5 °C | 100 % | 0% | 5% | 93% | 94% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 8 °C 6 °C |
0.5 mm | 3.1 m/s11 km/h west |
1004 hPa | 85 % | 6 °C | 100 % | 0% | 19% | 99% | 96% | |
| 9 AM
3 AM
| rain | 9 °C 8 °C |
0.6 mm | 2.8 m/s10 km/h west-northwest |
1004 hPa | 87 % | 6 °C | 100 % | 0% | 32% | 100% | 98% | |
| 10 AM
4 AM
| rain | 9 °C 8 °C |
0.3 mm | 3.0 m/s11 km/h west-northwest |
1004 hPa | 91 % | 8 °C | 100 % | 0% | 55% | 97% | 95% | |
| 11 AM
5 AM
| light rain | 10 °C 9 °C |
0.1 mm | 2.4 m/s9 km/h west |
1005 hPa | 89 % | 8 °C | 100 % | 0% | 32% | 86% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain | 12 °C 11 °C |
0.1 mm | 2.8 m/s10 km/h west |
1005 hPa | 81 % | 8 °C | 99 % | 0% | 18% | 39% | 98% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west |
1005 hPa | 66 % | 7 °C | 99 % | 0% | 87% | 81% | 91% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 14 °C 12 °C |
0.2 mm | 3.2 m/s12 km/h west-northwest |
1005 hPa | 56 % | 5 °C | 100 % | 0% | 96% | 93% | 83% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northwest |
1005 hPa | 61 % | 6 °C | 90 % | 0% | 53% | 85% | 55% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northwest |
1005 hPa | 54 % | 5 °C | 67 % | 0% | 22% | 53% | 22% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northwest |
1005 hPa | 50 % | 5 °C | 65 % | 0% | 23% | 34% | 36% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northwest |
1006 hPa | 47 % | 3 °C | 71 % | 0% | 15% | 25% | 58% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northwest |
1006 hPa | 48 % | 3 °C | 50 % | 0% | 4% | 10% | 43% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northwest |
1007 hPa | 55 % | 3 °C | 71 % | 0% | 1% | 7% | 68% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northwest |
1008 hPa | 67 % | 4 °C | 75 % | 0% | 0% | 5% | 74% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northwest |
1009 hPa | 69 % | 3 °C | 86 % | 0% | 0% | 4% | 85% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northwest |
1010 hPa | 70 % | 3 °C | 82 % | 0% | 2% | 1% | 82% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northwest |
1011 hPa | 75 % | 3 °C | 94 % | 0% | 0% | 0% | 94% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west-northwest |
1011 hPa | 78 % | 3 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-northwest |
1011 hPa | 81 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-northwest |
1012 hPa | 85 % | 3 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-northwest |
1012 hPa | 89 % | 3 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-northwest |
1013 hPa | 91 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west |
1013 hPa | 87 % | 3 °C | 98 % | 0% | 0% | 1% | 98% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west |
1014 hPa | 80 % | 4 °C | 97 % | 0% | 0% | 25% | 97% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-northwest |
1014 hPa | 70 % | 4 °C | 94 % | 0% | 0% | 27% | 93% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northwest |
1014 hPa | 57 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 36% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northwest |
1014 hPa | 49 % | 2 °C | 96 % | 0% | 0% | 57% | 96% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1014 hPa | 44 % | 2 °C | 99 % | 0% | 0% | 66% | 99% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1014 hPa | 40 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 82% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1014 hPa | 34 % | 0 °C | 100 % | 0% | 2% | 97% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1014 hPa | 34 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 96% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northwest |
1014 hPa | 33 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 99% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northwest |
1014 hPa | 33 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 97% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north |
1014 hPa | 33 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 94% | 100% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1014 hPa | 34 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 94% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-northeast |
1014 hPa | 43 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 78% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1014 hPa | 49 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 56% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-southeast |
1014 hPa | 59 % | 4 °C | 99 % | 0% | 0% | 50% | 99% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h southeast |
1015 hPa | 72 % | 6 °C | 89 % | 0% | 0% | 36% | 86% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h southeast |
1015 hPa | 81 % | 6 °C | 55 % | 0% | 0% | 47% | 28% | |
Okmiany, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 51.2625; 15.7886
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 185 m
The administrative part:
- Lower Silesian Voivodeship, Wroclaw
- Powiat legnicki, Prochowice
Something wrong, something missing?
Weather Okmiany, Poland. Weather forecast Okmiany.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Okmiany is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Okmiany
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:04 am | 8:43 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:53 pm | 15:38 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:22 am | 9:25 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:27 am | 10:20 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:03 am | 11:47 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 4:13 am | 05/16/2026 8:58 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |