Weather Łęczyna week
Weather forecast for Łęczyna for this and next week.
Saturday, May 2
22 / 12°C
| 0.0 mm | 1 km/h |
| 9 °C | 7 °C | 2 am | |
| 15 °C | 14 °C | 8 am | |
| 21 °C | 20 °C | 2 pm | |
| 14 °C | 13 °C | 8 pm |
sunrise 5:30 am
sunset 8:22 pm
HOURLY
sunset 8:22 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Łęczyna, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southeast |
1026 hPa | 63 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southeast |
1024 hPa | 67 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h south-southwest |
1021 hPa | 37 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southeast |
1018 hPa | 52 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h south |
1017 hPa | 51 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south |
1015 hPa | 52 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1013 hPa | 32 % | 4 °C | 81 % | 0% | 0% | 0% | 81% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1011 hPa | 52 % | 6 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
Łęczyna, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 50.9292; 15.3141
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 463 m
The administrative part:
- Lower Silesian Voivodeship, Wroclaw
- Powiat lubański, Olszyna, Lower Silesian Voivodeship
Something wrong, something missing?
Weather Łęczyna, Poland. Weather forecast Łęczyna.
Łęczyna - weather nearby - bigger cities
Łęczyna - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Łęczyna is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Łęczyna
data are always in the local timeSun and light
May 2, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:30 am | 8:22 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:55 pm | 14:51 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:51 am | 9 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:04 am | 9:48 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:04 am | 10:49 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/01/2026 8:37 pm | 05/02/2026 5:13 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |