Weather Borzymy, Podlasie the day after tomorrow
Weather forecast Borzymy, Podlasie April 30, 2026
During the day morning heavy snow, later morning light sleet, in the afternoon initially light sleet, later overcast, in the evening initially overcast, later clear. The highest temperature 7 °C. Total rainfall 6.3 mm. At night the lowest temperature -3 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Borzymy, Podlasie, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| heavy snow | -1 °C -3 °C |
5.2 mm | 0.9 m/s3 km/h south |
1008 hPa | 100 % | 0 °C | 100 % | 0% | 100% | 74% | 12% | |
| 8 AM
2 AM
| light sleet | 1 °C -1 °C |
0.9 mm | 0.1 m/s0 km/h north-northwest |
1008 hPa | 91 % | 0 °C | 100 % | 0% | 93% | 100% | 54% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.2 mm | 4.9 m/s18 km/h northwest |
1010 hPa | 87 % | 2 °C | 100 % | 0% | 100% | 1% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west-northwest |
1011 hPa | 75 % | -1 °C | 10 % | 0% | 9% | 8% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | -2 °C -5 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northwest |
1013 hPa | 93 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h northwest |
1014 hPa | 85 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Borzymy, Podlasie, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 52.5434; 22.6318
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 135 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Borzymy, Podlasie, Poland. Weather forecast Borzymy, Podlasie.
Borzymy, Podlasie - weather nearby - bigger cities
Borzymy, Podlasie - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Borzymy, Podlasie is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Borzymy, Podlasie
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:59 am | 7:54 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:26 pm | 14:54 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:19 am | 8:34 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:30 am | 9:25 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:25 am | 10:30 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 5:42 pm | 04/30/2026 4:08 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |