Weather Borzymy, Podlasie today
Weather forecast Borzymy, Podlasie April 28, 2026
During the day morning cloudy, in the afternoon initially cloudy, later overcast, in the evening initially overcast, later light rain. The highest temperature 9 °C. Total rainfall 1.0 mm. At night clear. The lowest temperature -1 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Borzymy, Podlasie, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h west-northwest |
1018 hPa | 74 % | -3 °C | 51 % | 0% | 0% | 0% | 51% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 4 °C 1 °C |
0.2 mm | 5.1 m/s18 km/h northwest |
1017 hPa | 57 % | -3 °C | 44 % | 0% | 0% | 26% | 25% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 8 °C 4 °C |
0.1 mm | 5.6 m/s20 km/h west-northwest |
1014 hPa | 37 % | -5 °C | 86 % | 0% | 2% | 86% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain | 5 °C 2 °C |
0.7 mm | 3.4 m/s12 km/h west-northwest |
1013 hPa | 67 % | 0 °C | 100 % | 0% | 17% | 100% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 0 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-northwest |
1012 hPa | 96 % | 0 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 4 °C 2 °C |
1.7 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southwest |
1010 hPa | 87 % | 2 °C | 100 % | 0% | 18% | 100% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 8 °C 6 °C |
2.2 mm | 4.1 m/s15 km/h west-southwest |
1008 hPa | 72 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 22% | 5% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1008 hPa | 89 % | 2 °C | 68 % | 0% | 33% | 1% | 52% | |
Borzymy, Podlasie, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 52.5434; 22.6318
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 135 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Borzymy, Podlasie, Poland. Weather forecast Borzymy, Podlasie.
Borzymy, Podlasie - weather nearby - bigger cities
Borzymy, Podlasie - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Borzymy, Podlasie is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Borzymy, Podlasie
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Borzymy, Podlasie
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:03 am | 7:51 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:26 pm | 14:47 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:24 am | 8:30 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:35 am | 9:20 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:33 am | 10:23 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:10 pm | 04/28/2026 3:48 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |