Weather Mesarumi the day after tomorrow
Weather forecast Mesarumi April 30, 2026
During the day overcast, later morning light rain. The highest temperature 20 °C. Total rainfall 1.4 mm. At night cloudy. The lowest temperature 12 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Mesarumi, Peru extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.1 m/s0 km/h east |
1016 hPa | 82 % | 10 °C | 97 % | 0% | 0% | 96% | 81% | |
| 7 AM
8 AM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.5 mm | 0.6 m/s2 km/h east-southeast |
1016 hPa | 78 % | 10 °C | 96 % | 0% | 0% | 94% | 50% | |
| 1 PM
2 PM
| light rain | 19 °C 19 °C |
0.9 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
1015 hPa | 67 % | 12 °C | 89 % | 0% | 42% | 14% | 81% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h east |
1016 hPa | 91 % | 12 °C | 99 % | 0% | 9% | 45% | 99% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h east-southeast |
1017 hPa | 81 % | 9 °C | 43 % | 0% | 2% | 32% | 22% | |
| 7 AM
8 AM
| rain showers | 14 °C 13 °C |
1.1 mm | 0.7 m/s3 km/h east |
1017 hPa | 67 % | 7 °C | 47 % | 0% | 0% | 43% | 7% | |
| 1 PM
2 PM
| rain | 20 °C 21 °C |
1.7 mm | 2.5 m/s9 km/h west |
1016 hPa | 68 % | 14 °C | 99 % | 0% | 98% | 27% | 58% | |
Mesarumi, Peru - information
State: PeruGPS coordinates: -13.6019; -75.3761
Time zone: America / Lima
time difference in hours with time in US is -7 hours
Altitude: 2319 m
The administrative part:
- Huancavelica, Huancavelica
- Huaytara, Huaytará, Huancavelica Region
Something wrong, something missing?
Weather Mesarumi, Peru. Weather forecast Mesarumi.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Mesarumi is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Mesarumi
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:09 am | 5:47 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:58 am | 11:37 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:47 am | 6:09 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:22 am | 6:34 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:57 am | 6:59 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 4:24 pm | 04/30/2026 5:09 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |