Weather Mesarumi today
Weather forecast Mesarumi April 28, 2026
During the day partly cloudy, later morning rain showers, in the afternoon initially rain showers, later rain, in the evening initially rain, later overcast. The highest temperature 19 °C. Total rainfall 4.2 mm. At night the lowest temperature 12 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Mesarumi, Peru extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| partly cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h east-southeast |
1018 hPa | 83 % | 9 °C | 25 % | 0% | 0% | 0% | 25% | |
| 7 AM
8 AM
| rain showers | 13 °C 13 °C |
2.1 mm | 0.4 m/s1 km/h east |
1018 hPa | 78 % | 9 °C | 11 % | 0% | 0% | 0% | 11% | |
| 1 PM
2 PM
| rain | 19 °C 20 °C |
2.1 mm | 1.5 m/s5 km/h west-southwest |
1017 hPa | 74 % | 14 °C | 93 % | 0% | 84% | 41% | 57% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.1 m/s0 km/h east |
1016 hPa | 92 % | 13 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h east |
1017 hPa | 82 % | 9 °C | 94 % | 0% | 0% | 0% | 94% | |
| 7 AM
8 AM
| rain | 14 °C 14 °C |
1.4 mm | 0.5 m/s2 km/h east |
1017 hPa | 77 % | 9 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 1 PM
2 PM
| rain | 18 °C 19 °C |
1.4 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1016 hPa | 79 % | 13 °C | 100 % | 0% | 67% | 40% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.1 m/s0 km/h east |
1016 hPa | 93 % | 13 °C | 100 % | 0% | 8% | 68% | 100% | |
Mesarumi, Peru - information
State: PeruGPS coordinates: -13.6019; -75.3761
Time zone: America / Lima
time difference in hours with time in US is -7 hours
Altitude: 2319 m
The administrative part:
- Huancavelica, Huancavelica
- Huaytara, Huaytará, Huancavelica Region
Something wrong, something missing?
Weather Mesarumi, Peru. Weather forecast Mesarumi.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Mesarumi is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Mesarumi
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Mesarumi
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:09 am | 5:48 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:58 am | 11:39 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:47 am | 6:10 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:22 am | 6:35 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:57 am | 7 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:12 pm | 04/28/2026 3:33 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |