Weather Laguna Santa Ana the day after tomorrow
Weather forecast Laguna Santa Ana April 30, 2026
During the day morning fog, later morning cloudy, in the afternoon rain, in the evening initially rain, later fog. The highest temperature 13 °C. Total rainfall 3.7 mm. At night overcast. The lowest temperature 2 °C. Total rainfall 0.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Laguna Santa Ana, Peru extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| fog | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1023 hPa | 99 % | 1 °C | 100 % | 100% | 100% | 1% | 0% | |
| 1 AM
2 AM
| fog | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northeast |
1022 hPa | 99 % | 2 °C | 100 % | 100% | 100% | 9% | 18% | |
| 2 AM
3 AM
| fog | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1021 hPa | 98 % | 3 °C | 100 % | 100% | 100% | 6% | 14% | |
| 3 AM
4 AM
| fog | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1021 hPa | 99 % | 3 °C | 100 % | 99% | 100% | 7% | 21% | |
| 4 AM
5 AM
| fog | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1021 hPa | 98 % | 3 °C | 100 % | 74% | 100% | 4% | 18% | |
| 5 AM
6 AM
| fog | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1021 hPa | 98 % | 3 °C | 100 % | 69% | 100% | 1% | 7% | |
| 6 AM
7 AM
| fog | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1022 hPa | 98 % | 3 °C | 97 % | 71% | 97% | 1% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| fog | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northeast |
1023 hPa | 98 % | 3 °C | 99 % | 75% | 99% | 1% | 0% | |
| 8 AM
9 AM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1024 hPa | 90 % | 3 °C | 100 % | 19% | 100% | 0% | 0% | |
| 9 AM
10 AM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northeast |
1022 hPa | 71 % | 2 °C | 93 % | 0% | 93% | 3% | 0% | |
| 10 AM
11 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-northeast |
1021 hPa | 56 % | 1 °C | 62 % | 0% | 61% | 1% | 0% | |
| 11 AM
12 PM
| partly cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-northeast |
1020 hPa | 55 % | 2 °C | 28 % | 0% | 20% | 10% | 2% | |
| 12 PM
1 PM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-northeast |
1018 hPa | 56 % | 3 °C | 39 % | 0% | 24% | 16% | 10% | |
| 1 PM
2 PM
| rain showers | 13 °C 11 °C |
0.7 mm | 3.6 m/s13 km/h east-northeast |
1015 hPa | 53 % | 3 °C | 77 % | 0% | 49% | 18% | 52% | |
| 2 PM
3 PM
| heavy rain | 11 °C 9 °C |
2.4 mm | 4.0 m/s14 km/h east-southeast |
1015 hPa | 60 % | 3 °C | 93 % | 0% | 78% | 64% | 58% | |
| 3 PM
4 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1017 hPa | 78 % | 4 °C | 90 % | 0% | 44% | 44% | 75% | |
| 4 PM
5 PM
| light rain | 9 °C 7 °C |
0.1 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1016 hPa | 69 % | 3 °C | 88 % | 0% | 39% | 12% | 80% | |
| 5 PM
6 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1018 hPa | 78 % | 3 °C | 94 % | 0% | 49% | 19% | 88% | |
| 6 PM
7 PM
| overcast | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-southeast |
1020 hPa | 90 % | 4 °C | 100 % | 0% | 78% | 48% | 98% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1021 hPa | 92 % | 4 °C | 88 % | 0% | 35% | 72% | 69% | |
| 8 PM
9 PM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1022 hPa | 95 % | 4 °C | 96 % | 0% | 90% | 40% | 56% | |
| 9 PM
10 PM
| fog | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1023 hPa | 97 % | 4 °C | 96 % | 39% | 90% | 38% | 5% | |
| 10 PM
11 PM
| fog | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1024 hPa | 98 % | 3 °C | 100 % | 48% | 100% | 15% | 30% | |
| 11 PM
12 AM
| fog | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1024 hPa | 98 % | 3 °C | 100 % | 46% | 100% | 6% | 26% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| fog | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1024 hPa | 98 % | 4 °C | 100 % | 43% | 100% | 7% | 78% | |
| 1 AM
2 AM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.1 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1023 hPa | 95 % | 4 °C | 96 % | 1% | 96% | 5% | 1% | |
| 7 AM
8 AM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.4 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1025 hPa | 94 % | 2 °C | 85 % | 0% | 82% | 0% | 21% | |
| 1 PM
2 PM
| rain | 12 °C 10 °C |
4.6 mm | 3.3 m/s12 km/h east-northeast |
1018 hPa | 56 % | 3 °C | 100 % | 0% | 75% | 16% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.2 mm | 1.5 m/s5 km/h east-northeast |
1022 hPa | 96 % | 4 °C | 99 % | 0% | 88% | 8% | 90% | |
Laguna Santa Ana, Peru - information
State: PeruGPS coordinates: -10.4425; -76.7503
Time zone: America / Lima
time difference in hours with time in US is -7 hours
Altitude: 4677 m
Something wrong, something missing?
Weather Laguna Santa Ana, Peru. Weather forecast Laguna Santa Ana.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Laguna Santa Ana is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Laguna Santa Ana
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:11 am | 5:56 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:04 pm | 11:44 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:49 am | 6:18 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:25 am | 6:43 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5 am | 7:08 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 4:32 pm | 04/30/2026 5:12 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |