Weather Laguna Santa Ana today
Weather forecast Laguna Santa Ana April 28, 2026
Afternoon in the afternoon rain showers, in the evening initially rain showers, later rain. The highest temperature 13 °C. Total rainfall 5.7 mm. At night fog. The lowest temperature 4 °C. Total rainfall 0.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Laguna Santa Ana, Peru extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 9 AM
10 AM
| partly cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-northeast |
1023 hPa | 64 % | 2 °C | 34 % | 0% | 34% | 0% | 0% | |
| 10 AM
11 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-northeast |
1022 hPa | 54 % | 1 °C | 68 % | 0% | 68% | 0% | 0% | |
| 11 AM
12 PM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-northeast |
1021 hPa | 52 % | 1 °C | 89 % | 0% | 89% | 0% | 0% | |
| 12 PM
1 PM
| light rain showers | 12 °C 9 °C |
0.1 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1019 hPa | 48 % | 1 °C | 81 % | 0% | 78% | 9% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| light rain showers | 13 °C 11 °C |
0.2 mm | 3.2 m/s12 km/h east-northeast |
1017 hPa | 46 % | 1 °C | 37 % | 0% | 21% | 20% | 1% | |
| 2 PM
3 PM
| heavy rain showers | 13 °C 11 °C |
1.5 mm | 3.4 m/s12 km/h east-southeast |
1015 hPa | 47 % | 2 °C | 52 % | 0% | 18% | 30% | 21% | |
| 3 PM
4 PM
| heavy rain showers | 10 °C 8 °C |
1.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1017 hPa | 65 % | 3 °C | 77 % | 0% | 14% | 52% | 57% | |
| 4 PM
5 PM
| light rain | 8 °C 6 °C |
0.2 mm | 2.1 m/s8 km/h southwest |
1019 hPa | 81 % | 4 °C | 90 % | 0% | 68% | 44% | 55% | |
| 5 PM
6 PM
| rain | 8 °C 6 °C |
0.3 mm | 1.9 m/s7 km/h south |
1019 hPa | 79 % | 4 °C | 90 % | 0% | 19% | 39% | 87% | |
| 6 PM
7 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1020 hPa | 88 % | 4 °C | 84 % | 0% | 14% | 46% | 78% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-northeast |
1021 hPa | 91 % | 3 °C | 91 % | 0% | 7% | 68% | 89% | |
| 8 PM
9 PM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northeast |
1023 hPa | 95 % | 3 °C | 100 % | 0% | 62% | 25% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| fog | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1024 hPa | 98 % | 3 °C | 99 % | 28% | 94% | 75% | 77% | |
| 10 PM
11 PM
| rain | 4 °C 2 °C |
0.7 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1025 hPa | 99 % | 3 °C | 100 % | 58% | 100% | 74% | 99% | |
| 11 PM
12 AM
| heavy rain | 4 °C 2 °C |
1.7 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1025 hPa | 99 % | 3 °C | 100 % | 100% | 100% | 92% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| light rain | 4 °C 2 °C |
0.1 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1025 hPa | 98 % | 3 °C | 100 % | 63% | 79% | 100% | 100% | |
| 1 AM
2 AM
| fog | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1024 hPa | 98 % | 3 °C | 100 % | 58% | 95% | 34% | 94% | |
| 2 AM
3 AM
| fog | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1023 hPa | 98 % | 3 °C | 100 % | 53% | 100% | 10% | 99% | |
| 3 AM
4 AM
| fog | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1022 hPa | 99 % | 3 °C | 100 % | 78% | 100% | 10% | 100% | |
| 4 AM
5 AM
| fog | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1022 hPa | 99 % | 3 °C | 100 % | 100% | 100% | 4% | 100% | |
| 5 AM
6 AM
| fog | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1023 hPa | 99 % | 3 °C | 100 % | 100% | 100% | 0% | 100% | |
| 6 AM
7 AM
| fog | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1023 hPa | 99 % | 3 °C | 100 % | 100% | 100% | 0% | 99% | |
| 7 AM
8 AM
| fog | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1023 hPa | 99 % | 3 °C | 100 % | 100% | 100% | 0% | 98% | |
| 8 AM
9 AM
| fog | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1024 hPa | 91 % | 3 °C | 100 % | 30% | 82% | 0% | 99% | |
| 9 AM
10 AM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1023 hPa | 76 % | 3 °C | 70 % | 0% | 64% | 0% | 25% | |
| 10 AM
11 AM
| rain showers | 9 °C 7 °C |
0.4 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1022 hPa | 64 % | 2 °C | 61 % | 0% | 47% | 6% | 19% | |
| 11 AM
12 PM
| light rain showers | 10 °C 8 °C |
0.1 mm | 3.3 m/s12 km/h east-northeast |
1020 hPa | 56 % | 2 °C | 40 % | 0% | 21% | 24% | 3% | |
| 12 PM
1 PM
| partly cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-northeast |
1019 hPa | 55 % | 2 °C | 32 % | 0% | 15% | 24% | 7% | |
| 1 PM
2 PM
| light rain showers | 13 °C 11 °C |
0.2 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1016 hPa | 51 % | 3 °C | 71 % | 0% | 24% | 21% | 55% | |
| 2 PM
3 PM
| heavy rain | 12 °C 10 °C |
4.4 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1014 hPa | 53 % | 2 °C | 93 % | 0% | 65% | 61% | 77% | |
| 3 PM
4 PM
| light rain | 8 °C 6 °C |
0.2 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1018 hPa | 82 % | 4 °C | 96 % | 0% | 38% | 15% | 92% | |
| 4 PM
5 PM
| rain | 7 °C 5 °C |
0.6 mm | 1.3 m/s5 km/h west |
1018 hPa | 83 % | 4 °C | 90 % | 0% | 50% | 17% | 72% | |
| 5 PM
6 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southwest |
1019 hPa | 84 % | 4 °C | 90 % | 0% | 68% | 28% | 72% | |
| 6 PM
7 PM
| light rain showers | 6 °C 5 °C |
0.1 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southwest |
1019 hPa | 90 % | 4 °C | 79 % | 0% | 6% | 3% | 77% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1021 hPa | 95 % | 3 °C | 93 % | 0% | 55% | 39% | 75% | |
| 8 PM
9 PM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east-northeast |
1021 hPa | 97 % | 3 °C | 78 % | 0% | 7% | 52% | 56% | |
| 9 PM
10 PM
| fog | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-northeast |
1022 hPa | 99 % | 2 °C | 100 % | 100% | 100% | 8% | 24% | |
| 10 PM
11 PM
| fog | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1022 hPa | 99 % | 1 °C | 100 % | 100% | 100% | 12% | 27% | |
| 11 PM
12 AM
| fog | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1022 hPa | 98 % | 1 °C | 100 % | 100% | 100% | 13% | 10% | |
Laguna Santa Ana, Peru - information
State: PeruGPS coordinates: -10.4425; -76.7503
Time zone: America / Lima
time difference in hours with time in US is -7 hours
Altitude: 4677 m
Something wrong, something missing?
Weather Laguna Santa Ana, Peru. Weather forecast Laguna Santa Ana.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Laguna Santa Ana is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Laguna Santa Ana
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Laguna Santa Ana
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:11 am | 5:57 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:04 pm | 11:45 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:49 am | 6:19 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:25 am | 6:43 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5 am | 7:08 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:18 pm | 04/28/2026 3:38 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |