Weather La Pareja today
Weather forecast La Pareja April 28, 2026
During the day morning heavy rain showers, later morning overcast, in the afternoon cloudy, in the evening initially cloudy, later light rain. The highest temperature 27 °C. Total rainfall 10.0 mm. At night cloudy. The lowest temperature 19 °C. Total rainfall 0.2 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast La Pareja, Peru extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| heavy rain showers | 22 °C 26 °C |
9.0 mm | 0.1 m/s0 km/h southwest |
1014 hPa | 91 % | 19 °C | 67 % | 0% | 35% | 35% | 30% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 0.1 m/s0 km/h south-southeast |
1013 hPa | 85 % | 19 °C | 88 % | 0% | 6% | 21% | 84% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 26 °C 30 °C |
0.1 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northwest |
1011 hPa | 75 % | 21 °C | 75 % | 0% | 32% | 29% | 51% | |
| 7 PM
8 PM
| light rain | 24 °C 28 °C |
0.9 mm | 0.3 m/s1 km/h north |
1011 hPa | 81 % | 20 °C | 100 % | 0% | 23% | 10% | 99% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| cloudy | 21 °C 24 °C |
0.2 mm | 0.2 m/s1 km/h west |
1012 hPa | 87 % | 18 °C | 46 % | 0% | 13% | 21% | 25% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h east-southeast |
1012 hPa | 90 % | 18 °C | 100 % | 0% | 62% | 21% | 99% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 26 °C 30 °C |
0.2 mm | 0.5 m/s2 km/h north |
1011 hPa | 73 % | 20 °C | 92 % | 0% | 34% | 26% | 82% | |
| 7 PM
8 PM
| light rain | 24 °C 28 °C |
0.5 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1011 hPa | 81 % | 20 °C | 97 % | 0% | 23% | 32% | 96% | |
La Pareja, Peru - information
State: PeruGPS coordinates: -5.3097; -79.7355
Time zone: America / Lima
time difference in hours with time in US is -7 hours
Population: 950
Altitude: 282 m
The administrative part:
- Piura, Piura
- Provincia Morropón, Morropón, Piura Region
Something wrong, something missing?
Weather La Pareja, Peru. Weather forecast La Pareja.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for La Pareja is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for La Pareja
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information La Pareja
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:18 am | 6:14 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:16 pm | 11:56 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:56 am | 6:36 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:32 am | 7 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:07 am | 7:25 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:29 pm | 04/28/2026 3:50 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |