Weather Morropón, Piura Region today
Weather forecast Morropón, Piura Region April 28, 2026
During the day morning overcast, later morning cloudy, in the afternoon overcast. The highest temperature 29 °C. At night overcast. The lowest temperature 18 °C. Total rainfall 0.2 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Morropón, Piura Region, Peru extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h southwest |
1012 hPa | 91 % | 18 °C | 100 % | 0% | 0% | 34% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| cloudy | 19 °C 22 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west-southwest |
1012 hPa | 93 % | 18 °C | 82 % | 0% | 15% | 3% | 78% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 27 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-northwest |
1010 hPa | 63 % | 19 °C | 99 % | 0% | 3% | 4% | 99% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southeast |
1009 hPa | 69 % | 20 °C | 100 % | 0% | 3% | 8% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | 20 °C 22 °C |
0.2 mm | 1.3 m/s5 km/h southwest |
1011 hPa | 86 % | 17 °C | 93 % | 0% | 8% | 26% | 89% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southwest |
1012 hPa | 92 % | 17 °C | 100 % | 0% | 28% | 10% | 100% | |
| 1 PM
2 PM
| partly cloudy | 28 °C 31 °C |
0.2 mm | 0.7 m/s3 km/h north |
1009 hPa | 57 % | 19 °C | 36 % | 0% | 19% | 18% | 3% | |
| 7 PM
8 PM
| light rain showers | 26 °C 29 °C |
0.5 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1008 hPa | 72 % | 20 °C | 45 % | 0% | 1% | 44% | 2% | |
Morropón, Piura Region, Peru - information
State: PeruGPS coordinates: -5.1868; -79.9708
Time zone: America / Lima
time difference in hours with time in US is -7 hours
Population: 12 307
Altitude: 152 m
The administrative part:
- Piura, Piura
- Provincia Morropón, Morropón, Piura Region
Something wrong, something missing?
Weather Morropón, Piura Region, Peru. Weather forecast Morropón, Piura Region.
Morropón, Piura Region - weather nearby - bigger cities
Morropón, Piura Region - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Morropón, Piura Region is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Morropón, Piura Region
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Morropón, Piura Region
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:18 am | 6:15 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:17 pm | 11:56 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:57 am | 6:37 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:33 am | 7:01 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:08 am | 7:26 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:30 pm | 04/28/2026 3:51 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |